23
Červen
2016
|
01:00
Europe/Amsterdam

Villum Kann Rasmussen: vynálezce prvního moderního střešního okna

Shrnutí

Již 75. výročí slaví letos nadnárodní korporace VKR, mateřská organizace společnosti VELUX. V roce 1941 ji v Dánsku založil inženýr Villum Kann Rasmussen, který o necelý rok později navrhl moderní střešní okno VELUX, jež svou kvalitou a technologií nemělo do toho dne obdoby. Villumova idea vytvořit firmu, která by přirostla k srdci nejen jeho spolupracovníkům a zaměstnancům, ale i dodavatelům a zákazníkům, dala vzniknout nadnárodní korporaci, která zaměstnává přes 14 500 zaměstnanců. A díky svým kvalitním výrobkům i dobročinným aktivitám si získala pozitivní ohlas a reputaci po celém světě.

C:Usersmichal.senkerikDesktopVELUX PhotosPro médiaTiskové zprávyVillum Kann RasmussenJPG2069-01-ISSUE-S.jpg

Villum Kann Rasmussen, zakladatel společnosti VELUX a vynálezce moderních střešních oken; zdroj: VELUX Česká republika

Můj otec měl následující motto: Jeden experiment je lepší než tisíc odborných výpočtů. Když se v roce 1941 rozhodl osamostatnit se a založit vlastní firmu, dal v sázku všechno. Dnešní oslavy 75. výročí společnosti VKR jsou důkazem toho, že jeho experiment se mu vydařil,“ vzpomíná Lars Kann Rasmussen, bývalý předseda představenstva skupin VKR a VELUX a syn Villuma Kanna Rasmussena, vynálezce moderních střešních oken VELUX.

Villum Rasmussen se narodil na malém dánském ostrově Mandø. Již od dětství se pohyboval v severském prostředí s nedostatkem přirozeného denního světla. Brzy pochopil jeho význam na lidský organismus a možná i to hrálo roli v jeho volbě profesního zaměření na střechy a prosvětlení interiéru. Základní kámen společnosti na výrobu střešních oken, světlíků a světlovodů založil dánský inženýr 1. dubna 1941 poté, co se již dále nechtěl podřizovat jiným a chtěl raději vzít svůj život i kariéru do vlastních rukou.

Nevyužitý prostor proměnil v bydlení

Villum Kann Rasmussen reagoval na požadavky trhu po druhé světové válce, kdy docházelo k rekonstrukcím poničených domů a přeměně dříve nevyužívaných prostor na obytné. Díky nápadu prosvětlit půdní vestavby střešními okny přinesl lidem možnost, jak za málo peněz proměnit prostory, které do té doby sloužily ke skladování, v místo vhodné pro zdravý a spokojený život. Tak vznikla firma Rasmussen & Co., která se zaměřovala na prosklení střech.

C:Usersmichal.senkerikDesktopVELUX PhotosPro médiaTiskové zprávyVillum Kann RasmussenJPG1394-01-LOI-M-BW.jpg

Již od samého počátku byla moderní střešní okna VELUX synonymem pro kvalitní a spolehlivý výrobek; zdroj: VELUX Česká republika

Setkal se s architekty, kteří chtěli jiná střešní okna, než byla tehdy běžná. Taková, aby do nich nezatékalo a aby nerezavěla, tedy aby odstranil problémy, které v té době byly pro střešní okna typické a neodmyslitelné. „Nastavil si tedy cíl zkonstruovat takové střešní okno, které by bylo minimálně stejně kvalitní jako to nejlepší svislé okno. Taková byla jeho ambice,“ dodává o svém otci Lars Rasmussen. První střešní okno patentoval Villum Kann Rasmussen v roce 1942 a tehdy světlíku – jak střešní okno v té době nazýval – dal název VELUX. Toto jméno vzniklo spojením začátku slova ventilation (ventilace) a latinského významu pro světlo, LUX. V roce 1945 pak přišel s převratným okenním pantem, který umožňoval otevírat střešní okno po jeho vodorovné ose.

C:Usersmichal.senkerikDesktopVELUX PhotosPro médiaTiskové zprávyVillum Kann RasmussenJPG1158-01-PPE-XS.jpg

Převratný design i technické provedení střešního okna VELUX umožnily proměnit nevyužité podkrovní prostory v místo pro zdravé bydlení; zdroj: VELUX Česká republika

Přebytky investujme do pomoci společnosti

Podle Rasmussena však úspěch firmy neznamenal pouze výrobu kvalitních a užitečných výrobků, ale také péči o zaměstnance a přínos společnosti. Villum Kann Rasmussen zastával myšlenku, že člověk má jen určitou spotřebu, a přebytek je tak vhodné nějak zužitkovat. „Jak otec říkal – víc než jeden steak denně nesníte. Spotřeba lidí má své meze, více už nechcete. Proč tedy nevrátit zisk z podnikání firmy zpět společnosti a nezkusit vykonat něco dobrého?“ vysvětluje Lars Kann Rasmussen. V roce 1971 proto založil nadaci Villum Fonden, která společně s roku 1981 založenou VELUX Fonden byla určena ke sponzorování řady neziskových projektů.

C:Usersmichal.senkerikDesktopVELUX PhotosPro médiaTiskové zprávyVillum Kann RasmussenJPG1449-01-LOE-S.jpg

Villum Kann Rasmussen s kolegy u nově otevřené továrny VELUX v západním Německu; zdroj: VELUX Česká republika

Za svého života založil Villum Kann Rasmussen hned několik nadačních fondů a v jeho stopách kráčejí i jeho nástupci. Skupina VKR v roce 1991 ustanovila zaměstnaneckou nadaci Employee Foundation, která se snaží pomáhat zaměstnancům procházejícím potížemi různého druhu. „Založení zaměstnanecké nadace bylo podle mě velmi důležité. Vnímám to jako určité rozšíření cíle být modelovou firmou,“ dodává Lars Kann Rasmussen. Skupina VKR čítá v dnešní době přes 14 500 zaměstnanců a jejich spokojenost a podpora je pro firmu prioritou.

75. výročí světla v domovech

Hlavním posláním společnosti VELUX je přinášet denní světlo a čerstvý vzduch do domácností po celém světě. Což by se mohlo zdát jako překážka například v oblastech, kde lidé nemají přístup k elektrické energii. VELUX se však spojil s veřejně prospěšnou společností Little Sun a neziskovou organizací Plan International a společně usilují o to, aby si lidé v oblastech mimo dosah rozvodných sítí v Zambii, Sieře Leone a Zimbabwe mohli svítit spolehlivě a za dostupnou cenu. Za každého ze svých téměř patnácti tisíc zaměstnanců zafinancovala VELUX Group jednu solární lampu určenou pro obyvatele Zambie, Zimbabwe a Sierry Leone.

C:Usersmichal.senkerikDesktopVELUX PhotosPro médiaTiskové zprávyVillum Kann RasmussenJPG106717-01-S-BW.jpg

Lars Kann Rasmussen (vlevo) se svým otcem a zakladatelem společnosti VELUX Villumem Kann Rasmussenem (vpravo); zdroj: VELUX Česká republika

U příležitosti 75. výročí skupiny VKR udělí nadace VELUX také zvláštní dar na vědecké výzkumné projekty ve výši 20 milionů eur. Přispívá tak k původní myšlence zakladatele Villuma Kann Rasmussena být příkladem pro ostatní. „Nikdy si nesmíme myslet, že už jsme v cíli. Nastavme si vysokou laťku. Nabídněme zákazníkům hodně a přinesme jim ještě více,“ uzavírá Lars Kann Rasmussen.

INFOBOX

O společnosti VELUX

Již 75 let skupina VELUX vytváří lepší životní podmínky lidem na celém světě a zpřístupňuje jim denní světlo a čerstvý vzduch střešními okny. V našem výrobním programu jsou střešní okna a výrobky pro prosvětlení ploché střechy i široká škála ozdobných prvků a žaluzií, rolet, instalačních řešení a inteligentních ovládacích prvků pro domácnosti. Tyto produkty přispívají k zajišťování zdravého a udržitelného prostředí v interiérech pro práci a studium i hru a potěšení. Fungujeme globálně – prodáváme a vyrábíme ve více než 40 zemích a na celém světě zaměstnáváme na 9 500 lidí. Vlastníkem skupiny VELUX je společnost VKR Holding A/S, jejíž akcie drží několik nadací a rodina. Další informace naleznete na webových stránkách www.velux.cz.