15
Duben
2022
|
10:06
Europe/Amsterdam

VELUX odměňuje nejlepší středoškolské návrhy dobře prosvětlených staveb

Shrnutí

18. ročník studentské soutěže King of Daylight – Král denního světla – kvůli okolnostem opět probíhá v online prostoru. Přesto je o soutěž v projektování staveb s dostatkem denního světla a čerstvého vzduchu velký zájem. V letošním ročníku VELUX rozdělí odměny v celkové hodnotě 140 tisíc korun. 

Webináře pro tisíc budoucích projektantů 

Středoškolská soutěž King of Daylight 2022, kterou vyhlašuje a organizuje společnost VELUX Česká republika, s. r. o., i letos odstartovala sérií studentských webinářů. Vedle přednášek studenti středních průmyslových škol stavebních opět soutěžili o ceny v kvízu a učili se používat nástroje, které následně mohou využít při zpracování svých soutěžních projektů. Pětice letošních webinářů určených českým i slovenským studentům měla celkem 1018 účastníků.  

Smyslem soutěže King of Daylight je učit už nejmladší generaci projektovat budovy, které jsou dobře prosvětlené, snadno větratelné a příjemné k životu. Stejně jako v minulých letech, i letos je úkolem studentů navrhnout stavbu, kam denní světlo a čerstvý vzduch přicházejí skrze střechu prostřednictvím výrobků VELUX. Navržené řešení musí být energeticky efektivní a zabezpečit trvale optimální vnitřní prostředí pro zdravé a pohodlné užívání. Soutěž je vyhlášena ve dvou kategoriích: Rodinný dům a Freestyle – jakýkoliv typ stavby. 

Registrace otevřená až do 2. května 

Loni porotu nejvíce zaujaly moderní rodinný dům pro českou vesnici, který navrhl Ondřej Adamec, a projekt lesní výzkumné stanice od Magdaleny Markové. Vítězové obou kategorií studovali na SPŠ stavební ve Valašském Meziříčí. Celkem se do soutěže King of Daylight 2021 zapojilo 185 studentů 12 odborných středních škol z celé České republiky. Do celostátního kola postoupilo 59 projektů, které posuzovala tříčlenná odborná porota 

Jaké zajímavé návrhy se v soutěži objeví letos, se veřejnost dozví až na slavnostním vyhlášení výsledků 8. června 2022. Zájem o webináře ale naznačuje, že porota opět bude mít z čeho vybírat. Pracovat na projektech a konzultovat je se svými pedagogy studenti mohou až do 2. května 2022, kdy je termín pro odevzdání soutěžních návrhů. Do stejného data je možná i registrace studenta do soutěže. Pořadatelé ale doporučují, aby studenti nenechávali registraci do soutěže ani odevzdání projektů na poslední chvíli. Důvodem je i to, že registrací získají video návod k programu Daylight Visualizer, který jim pomůže se zpracováním projektů. 

Soutěžte a vyhrajte! 

18. ročník soutěže King of Daylight má tradiční rozdělení do dvou kol. V prvním školním kole vyberou pedagogové každé zúčastněné školy jednu až tři nejlepší práce svých studentů. Jejich autoři získají nejen věcnou cenu v hodnotě 1500 Kč, ale i postup do celostátního kola. Porota složená ze zástupce školy a zástupce společnosti VELUX má právo navíc udělit projektu „divokou kartu” dle vlastního uvážení. 

V celostátním kole rozhodne o vítězích i dalších odměněných porota složená ze dvou nezávislých odborných porotců a jednoho zástupce společnosti VELUX. Vítěz kategorie Rodinný dům získá odměnu 15 tisíc korun a vítěz kategorie Freestyle obdrží 10 tisíc korun. Porota rozdělí také další ceny v celkové hodnotě 40 tisíc korun. Každý vedoucí práce projektu, který bude oceněn v celostátním kole, získá věcnou cenu v hodnotě 5 tisíc korun a první tři školy s nejvyšším počtem odevzdaných prací si mezi sebou rozdělí 20 tisíc korun. 

Ročník 2022 – důležité termíny 

Registrace účastníků 

do 2. května 2022 

Odevzdání soutěžních prací 

do 2. května 2022 

Zasedání poroty 

květen  2022 

Slavnostní vyhlášení výsledků 

8. června 2022 

 

Více informací o soutěži King of Daylight naleznete na webové stránce společnosti VELUX nebo na facebookové stránce soutěže

O společnosti VELUX

Již 80 let společnost VELUX Group vytváří lepší životní prostředí pro lidi po celém světě tím, že jim pomáhá zpřístupňovat co nejvíce denního světla a čerstvého vzduchu skrze střechu. Produktový program společnosti zahrnuje střešní okna a světlíky, dekorativní rolety, produkty na ochranu proti slunci a žaluzie, včetně jejich instalace a inteligentních řešení pro domácnosti. Tyto produkty pomáhají zajistit zdravé a udržitelné vnitřní mikroklimatické prostředí pro práci a studium, hru a zábavu. VELUX Group působí globálně – s prodejními a výrobními provozy a 11 500 zaměstnanci ve více než 40 zemích po celém světě. Společnost VELUX Group vlastní akciová společnost VKR Holding A/S, jež je plně ve vlastnictví neziskové, charitativní nadace (THE VELUX FOUNDATIONS) a rodiny. V roce 2019 činily celkové příjmy společnosti VKR Holding 2,9 miliard EUR a nadace THE VELUX FOUNDATIONS věnovala 178 milionů EUR na dobročinné granty. Další informace najdete na adrese www.velux.com.