17
Květen
2022
|
11:00
Europe/Amsterdam

VELUX ocenil Interiér roku 2021

Shrnutí

Společnost VELUX Česká republika byla generálním partnerem soutěže Interiér roku 2021. Za práci s denním světlem ocenila „Dům na Kozině“, citlivou rekonstrukci autorů Barbory a Jiřího Weizettlových. V rámci mezinárodního kongresu Living Forum zároveň proběhla přednáška architekta společnosti VELUX Marka Petríka na téma udržitelné výstavby. 

Soutěž Interiér roku pořádá Institut bytového designu a VELUX je jejím tradičním generálním partnerem. Slavnostní vyhlášení výsledků letos proběhlo v pražském Centru současného umění DOX v rámci celodenního mezinárodního kongresu Living Forum. Podtitulem kongresu byl „Dialog komfortu s askezí“ a zúčastnilo se jej více než 300 designérů a architektů. 

Mezi přednášejícími kongresu Living Forum byl i architekt společnosti VELUX Marek Petrík, který se zaměřil na téma udržitelné výstavby budoucnosti. V první části představil koncept Build for Life – iniciativu společnosti VELUX, jejímž cílem je otevřít celosvětovou diskuzi a přispět ke zdravějšímu životnímu prostředí a lepší kvalitě života prostřednictvím kvalitního designu budov a použití obnovitelných materiálů. „Asketický přístup znamená stavět promyšleně a kvalitně, energeticky úsporně, z materiálů s menší uhlíkovou stopou, například dřevostavby místo zděných budov. A široce využívat možnosti sdílení a komunitního bydlení,“ vysvětlil Marek Petrík. Závěr jeho přednášky patřil askezi na úrovni produktu, kterou dokumentoval na novince v portfoliu VELUX – světlíku nové generace s čistými liniemi, neviditelným křídlem a minimalistickým designem. 

Cenu generálního partnera soutěže Interiér roku 2021 za práci s denním světlem VELUX udělil „Domu na Kozině“ – citlivé rekonstrukci dvou sousedních domů v centru malého jihočeského města. Projekt navrhli a v letech 2014-2021 realizovali manželé Barbora a Jiří Weinzettlovi ze studia ATELIER 111 ARCHITEKTI pro své vlastní bydlení. Architekti společnosti VELUX ve zdůvodnění ceny vyzdvihli respekt k původním hmotám obou objektů, opodstatněný minimalismus a skvělou práci s denním světlem: „Oceňujeme citlivý a ohleduplný přístup k rekonstrukci. V interiéru se podařilo skloubit moderní minimalistické pojetí s respektem k původním prvkům pro zachování genia loci. Díky otvorům nově proraženým do fasád i střešní konstrukce je celý dům dostatečně prosvětlen. Použité materiály – původní i nové – jsou se světlem v působivé syntéze a podporují jeho kvalitní rozptyl. Estetický dialog obnaženého a pouze bíle natřeného původního zdiva s moderními materiály dodává interiéru čistý a nadčasový výraz. Důležitou součástí konceptu jsou zajímavé průhledy, které obohacují celkové vnímání prostoru.“ 

O společnosti VELUX

Skupina VELUX již 80 let vytváří lepší podmínky bydlení pro lidi na celém světě tím, že jim umožňuje maximálně využít denní světlo a čerstvý vzduch přicházející střechou. Náš výrobní program zahrnuje střešní okna a světlíky, dekorativní žaluzie, produkty stínicí slunce a rolety, jakož i instalace a inteligentní řešení pro domy. Tyto produkty pomáhají zajistit zdravé a udržitelné klima v interiéru, kde lidé pracují, učí se, bydlí, nebo si hrají. Pracujeme v globálním měřítku – prodáváme a vyrábíme ve více než 40 zemích a máme na celém světě asi 10 200 zaměstnanců. Skupinu VELUX vlastní VKR Holding A/S, společnost s ručením omezeným zcela vlastněná neziskovými charitativními nadacemi (THE VELUX FOUNDATIONS) a rodinou. V roce 2017 měl VKR Holding celkový obrat 2,5 miliardy eur a nadace VELUX poskytly charitativní dary ve výši 168 milionů eur. Další informace naleznete na adrese www.velux.com.