01
Srpen
2022
|
11:42
Europe/Amsterdam

Navrhněte jasnější svět díky VELUX Daylight Visualizer!

Uživatelsky přívětivý program a nová generace světlíků VELUX oceněná Red Dot Award posouvají architektonický design na novou úroveň

Denní světlo utváří zážitek z prostoru jako žádný jiný materiál a je základním aspektem pro navrhování zdravých a udržitelných budov. VELUX Daylight Visualizer je profesionální simulační nástroj pro analýzu světelných podmínek v budovách, který nabízí několik unikátních funkcí – od možnosti přesně simulovat a kvantifikovat různé úrovně denního osvětlení v interiérech přes porovnání prosvětlení denním světlem před a po až po vytváření jednoduchých 3D modelů během několika minut a generování reportů. S programem Daylight Visualizer si profesionálové mohou být naprosto jistí, že žádná důležitá část jejich projektů nebude postrádat dostatek denního světla. Kombinace programu s novou generací světlíků VELUX, které přivádějí do interiéru až o 52 %* více denního světla, může z architekta udělat skutečného mistra slunečního svitu!

Každý odborník ví, že o denním světle je třeba přemýšlet už v rané fázi projektování budovy. Dobrý návrh denního osvětlení může v budově snížit potřebu energií a zlepšit zdraví, náladu i výkonnost jejích uživatelů – ať už jde o jejich domov, školu nebo místo, kde pracují. Míra proslunění je silně ovlivněna návrhem obálky budovy, stejně jako jejími geometrickými proporcemi, orientací vůči světovým stranám, okolním terénem a zástavbou. Přesně definovat úroveň denního osvětlení je proto složitý úkol, ale může být mnohem jednodušší s využitím programu VELUX Daylight Visualizer. Tento nástroj lze použít k hodnocení široké škály typů budov, od malých po skutečně velké, a nemá žádné omezení, pokud jde o složitost geometrie posuzovaných modelů.

Snadné používání, rychlé osvojení

Díky uživatelsky přívětivé navigaci a intuitivnímu rozhraní je práce s programem velmi snadná a lze se ji rychle naučit. Pomocí vestavěného modeláře mohou profesionálové během několika minut vytvářet 3D modely jak se střešními okny nebo světlíky, tak s fasádními okny. Zároveň je možné importovat stávající projekty ze softwaru BIM/CAD. Velmi podrobné 3D modely lze importovat z aplikací Revit, Archicad, Autocad, SketchUp, Rhino a dalších. Hlavní rozdíl mezi Daylight Visualizer a běžně používanými CAD programy je v tom, že vám umožňuje přesně simulovat a kvantifikovat úrovně denního osvětlení v interiérech, zatímco standardní CAD programy provádějí pouze 3D vykreslování bez informací o množství a kvalitě denního světla v prostoru. Pokud byste chtěli vidět, jak program funguje v praxi, prozkoumejte videonávody zde!

Pusťte světlo dovnitř!

S programem Daylight Visualizer můžete prozkoumat a optimalizovat podmínky denního osvětlení v jakémkoli prostoru. Zobrazování pomocí fotorealistických vizualizací a nepravých barev (false-colour mapping) je vhodné jak pro standardní, tak pro složité okenní systémy. Vedle jiných funkcí vám program umožňuje vizualizovat jas, oslnění a úroveň denní osvětlenosti nebo simulovat přesměrování slunečního světla pomocí světlovodů. Kromě toho mohou architekti dokonce simulovat okenní systémy (CFS) a stínící produkty s materiály BSDF.

Systém reportů umožňuje generovat automatizované zprávy s uživatelem definovanými zónami měření denního světla a vyhodnocovat a dokumentovat shodu s evropskou normou pro denní osvětlení budov EN 17037. Výsledky simulace byly ověřeny pomocí systému ENTPE a porovnány s testovacími případy v CIE 171:2006 Test Cases to Assess the Accuracy of Lighting Computer Programs.

Volte světlíky pro víc denního světla!

Věděli jste, že světlíky dokážou přivést do místnosti 3x víc denního světla než fasádní okna stejné velikosti?** VELUX letos rozšířil své portfolio o designové světlíky s plochým a zaobleným sklem, které obytným budovám s plochou střechou nabízejí nejmodernější design a vynikající komfort vnitřního prostředí. Jednou z největších výhod nové generace světlíků VELUX je, že díky bezrámovému zasklení horní části a unikátní konstrukci propouští do místnosti až o 52 %* víc denního světla než předchozí generace. Nový design je tak čistý a minimalistický, že varianta s plochým sklem a ventilací získala cenu Red Dot Award 2021 v kategorii Produktový design. Nové designové světlíky jsou už nyní k dispozici v 7 různých rozměrech od 60×60 cm do 120×120 cm, ale ještě letos VELUX rozšíří portfolio o velkorysé velikosti 150×100 cm, 150×150 cm a 200×100 cm!

Obrázky ukazují situaci ve školní budově ve španělském Santanderu, do které bylo nainstalováno 196 světlíků. U původního návrhu analýza denního osvětlení odhalila, že většina částí budovy zcela postrádá denní světlo – to je k dispozici pouze v učebnách, kam fasádní okna přivádějí denní světlo z jedné strany. Ve finálním návrhu je použito celkem 196 světlíků VELUX, aby všechny klíčové místnosti školy poskytovaly dostatečnou úroveň osvětlenosti denním světlem a jeho rovnoměrnou distribuci.

O společnosti VELUX

Skupina VELUX již 80 let vytváří lepší podmínky bydlení pro lidi na celém světě tím, že jim umožňuje maximálně využít denní světlo a čerstvý vzduch přicházející střechou. Náš výrobní program zahrnuje střešní okna a světlíky, dekorativní žaluzie, produkty stínicí slunce a rolety, jakož i instalace a inteligentní řešení pro domy. Tyto produkty pomáhají zajistit zdravé a udržitelné klima v interiéru, kde lidé pracují, učí se, bydlí, nebo si hrají. Pracujeme v globálním měřítku – prodáváme a vyrábíme ve více než 40 zemích a máme na celém světě asi 10 200 zaměstnanců. Skupinu VELUX vlastní VKR Holding A/S, společnost s ručením omezeným zcela vlastněná neziskovými charitativními nadacemi (THE VELUX FOUNDATIONS) a rodinou. V roce 2017 měl VKR Holding celkový obrat 2,5 miliardy eur a nadace VELUX poskytly charitativní dary ve výši 168 milionů eur. Další informace naleznete na adrese www.velux.com.