02
Květen
2016
|
01:00
Europe/Amsterdam

Údržba střešních oken je nutná, v případě střešních oken VELUX však velmi snadná

„Stejně jako cokoliv jiného v domácnosti, i okna vyžadují určitou péči. Není však potřeba se obávat, údržba střešních oken VELUX zabere několik desítek minut, je jednoduchá, a obvykle ji stačí provést jednou za rok,“ říká Ing. Tomáš Švec, produktový manažer společnosti VELUX Česká republika, s.r.o.

C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads109525-01-XXL.png C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads109522-01-XXL.png

Dřevěná okna jsou už z výroby opatřena ochrannou vrstvou, je možné je proto čistit běžnými čisticími prostředky pro domácnost. I tak je ale potřeba ochranný nátěr čas od času obnovit: „Běžně doporučujeme ochranný nátěr dřevěných oken VELUX obnovit jednou za tři až čtyři roky. U oken vystavených prudkému slunci, velkému horku či nadměrné vlhkosti – například v koupelně či kuchyni – je péče potřeba častěji,“ vysvětluje Tomáš Švec.

C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads126351-01-XXL.png

Pokud se chystáte vyčistit venkovní sklo, přetočte okno o 180 stupňů. Křídlo musí být zajištěno zasunutím závlačky v dolní části rámu. Díky této bezpečnostní funkci máte obě ruce volné a venkovní stranu okna můžete pohodlně umýt.

C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads107170-01-XXL.png C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads121710-01-XXL.png

Sklo čistěte měkkým, čistým hadříkem, který nepouští vlákna, semišem, neabrazivní houbou nebo gumovou stěrkou na okna. K vyčištění skla běžně stačí čistá voda. Obvykle lze použít i neabrazivní čisticí prostředky pro domácnost, nikoliv však agresivní chemické prostředky. K čištění skla je nejvhodnější měkká voda. V oblastech s tvrdou vodou proto k jejímu změkčení použijte malé množství saponátu, nebo po omytí setřete z okna zbytky vody. „Pro čištění nepoužívejte čisticí prostředky obsahující abrazivní částice, a dejte pozor, abyste sklo nepoškrábali například kovovými šperky. Většina venkovních skel je dnes opatřena ochrannou vrstvou, která by poškozením ztrácela svoji funkčnost. V nabídce firmy VELUX jsou i skla se samočistící vrstvou, která snižuje ulpívání organických nečistot, ty jsou během deště odplaveny bez viditelných šmouh a oka není nutné tak často umývat,“ upozorňuje Tomáš Švec.

C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads120000-01-XXL.png

Údržba dřevěného okna a oprava lakování závisí na míře poškození. Při pravidelné údržbě většinou stačí pouze přelakovat rám i křídlo okna. Při zanedbání pravidelné údržby, či při umístění okna v namáhaném prostředí je potřeba zpravidla nejprve odstranit starý lak, povrch očistit a následně impregnovat či jen natřít vodou ředitelným lakem.

Stejně postupujeme i u opravy míst, kde došlo k poškození laku či nátěru. „Před samotným nanesením nátěru musíme dbát na důsledné zakrytí těsnění okna VELUX. V opačném případě by na něm mohl lak či nátěr ulpět. Těsnění by se stalo nepoddajným, protože by ztvrdlo, a ztratilo tak svůj účinek,“ varuje Tomáš Švec.

C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads113963-01-XXL.png C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads115203-01-XXL.png

Bezúdržbová okna VELUX

Zvolit můžete i tzv. bezúdržbovou variantu oken VELUX, která jsou vyrobena z unikátního profilu, který je tvořen dřevěným jádrem zalitým vrstvou polyuretanu. Dřevěné jádro zajišťuje tvarovou stálost střešního okna za každého počasí, zatímco povrchová úprava z polyuretanu pak vysokou odolnost okna vůči vlhkosti i ušpinění. Tento typ střešních oken je velmi vhodný např. do koupelen či kuchyní, kde je okno většinou více namáháno. Dojde-li ke znečištění rámu, stačí ho otřít vlhkým hadrem. Nespornou výhodou a estetickým prvkem je rovněž bezešvý jednolitý povrch okna, který neruší žádné spáry. „Hladký povrch oken VELUX nedovoluje usazování špíny ve spárách a navíc velmi dobře vypadá. Okno je na povrchu opatřeno vrstvou bílého laku s UV filtrem, díky němuž zůstává lak i při působení slunečního záření stále bílý a nemění svoji barvu,“ popisuje Tomáš Švec.

C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads115163-01-XXL.png C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads111603-01-XXL.png

C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads115333-01-XXL.png

Panty a kování se doporučuje promazávat alespoň jednou ročně. Rovněž zkontrolovat těsnění okna.

C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads115892-01-XXL.png

Střešní okna VELUX mají v ovládacím madle zabudovanou ventilační klapku, přes kterou lze nechat proudit čerstvý vzduch, i když je okno zavřené. Zabudovaný filtr, který zabraňuje průniku hmyzu i prachu do obydlí, se snadno čistí a je použitelný opakovaně.

C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads127290-01-XXL.png C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads115341-01-XXL.png

C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads119761-01-XXL.png

Pokud se na zasklení vašich oken začne tvořit kondenzát, berte to jako upozornění, že je potřeba častěji větrat. Pravidelné větrání (3x – 4x denně po dobu alespoň pěti minut) je totiž nejúčinnější způsob, jak zabránit tomu, aby se na zasklení oken kondenzovala voda. „Mimo to lze množství vlhkosti v domě omezit i sušením prádla venku místo uvnitř domu a udržováním stálé pokojové teploty na alespoň 20 °C,“ radí Ing. Tomáš Švec.

„Jednou ročně by se mělo rovněž okno zkontrolovat z venkovní strany a očistit odtokové žlábky v lemování, aby v nich nezůstávaly např. spadané podzimní listy, které by znemožňovaly vodě odtékat běžným způsobem,“ doplňuje Ing. Tomáš Švec.

O společnosti VELUX

Posláním společnosti VELUX je vyvíjet a neustále zdokonalovat výrobky, které do podkrovních prostor přivádějí více denního světla a čerstvého vzduchu, umožňují velkorysý výhled do okolí a zároveň jsou v souladu s moderními trendy v architektuře. Sortiment společnosti VELUX zahrnuje široký výběr střešních oken, světlovodů i řešení pro ploché střechy. V nabídce je také nepřeberné množství stínicích a dekorativních doplňků různých designů – rolety, žaluzie, velmi účinné venkovní markýzy a rolety a nová kategorie římských rolet. U většiny výrobků si také lze vybrat způsob jejich ovládání – manuální nebo pohodlné dálkové na elektrický či solární pohon. Výhodou solárního pohonu je kromě šetrného přístupu k přírodě také instalace bez nutnosti přívodu jakýchkoli kabelů.

Společnost VELUX vlastní výrobní závody v 11 zemích světa a obchodní společnosti v téměř 35 zemích. Jako taková patří k nejsilnějším společnostem v oblasti průmyslu stavebních hmot na světě. Její výrobky se prodávají ve většině zemí světa. Skupina VELUX zaměstnává přibližně 10 000 zaměstnanců. Podstatnou částí filozofie společnosti VELUX je snaha podporovat společenské dění a pomáhat potřebným. K tomu slouží nadace VELUX, přičemž konkrétně nadace VILLUM FONDEN působí i na území České republiky.

Skupina VELUX za sebou má více než sedmdesátiletou historii a je i dnes, poměrně unikátně, stále rodinným podnikem. Vlastníkem je společnost VKR Holding A/S, která je plně v majetku zakladatele společnosti a jeho rodiny. V loňském roce navíc společnost VELUX oslavila výročí 25 let na českém trhu, bez nadsázky tak již čtvrt století prosvětluje česká podkroví.