07
Květen
2021
|
10:28
Europe/Amsterdam

Světlovody VELUX přivedou denní světlo i do místností bez oken

Místnosti uvnitř budov, jako jsou chodby, šatny či toalety, nemusejí být odkázány pouze na umělé osvětlení. Do tmavých prostor v útrobách domu, tedy míst bez možnosti tradičních oken, dokáže přirozené denní světlo přivést světlovod. Je to velmi elegantní a zároveň cenově dostupný způsob, jak dostat denní světlo až doprostřed domu. Jeho funkci oceníte zejména s příchodem pošmourného podzimního počasí, kdy vám světlovody dokáží prodloužit dny a nahradit umělé osvětlení. Pokud zrovna dokončujete (před zimou) hrubou stavbu a dům budete zaklápět střechou, je ideální čas nechat se osvítit dobrým nápadem v podobě světlovodu VELUX. Namontovat světlovod však lze i kdykoli později, když se rozhodnete dodatečně prosvětlit svůj domov.

Dostatek přirozeného světla je spolu s dostatečným množstvím čerstvého vzduchu hlavním předpokladem pro zdravé vnitřní prostředí. "Denní světlo má významný vliv na lidskou psychiku, ovlivňuje naši produktivitu, náladu a pocit pohody. Žádný zdroj umělého osvětlení totiž nemá stejné spektrum a nemění barvu a intenzitu v průběhu dne. Se světlovodem můžete i ten nejméně útulný prostor proměnit v plnohodnotnou součást domu a zvýšit tak kvalitu svého bydlení," vysvětluje fenomén denního světla Klára Bukolská, hlavní architektka společnosti VELUX Česká republika.

Cesta světla nemusí být přímá

Světlovod je schopen přenášet sluneční i měsíční svit do místnosti na vzdálenost až šesti metrů pomocí odrazu světla od vysokoreflexního vnitřního povrchu tubusu. Ten propojuje horní čtvercový prosklený osazovací rám umístěný ve střeše a kruhový difuzér, jímž tubus vyúsťuje do místnosti. Minimální délka reflexního tubusu je metr, světlovod však dokáže přivést světlo až na vzdálenost šesti metrů a díky flexibilním kolenům si cestu do interiéru vždycky najde.  

Samočisticí úprava skla v rámu ve střeše udržuje sklo čisté, takže nedochází ke snížení účinnosti světlovodu. Do interiéru je pak světlo rovnoměrně rozptýleno kruhovým difuzérem (rozptylovačem světla) s akrylátovým zasklením, instalovaným ve vodorovném podhledu. Difuzér je osazený do plastového rámu a má na boční straně čirý pás akrylátového skla. Vytváří tak prostor pro nový rozptyl světla odrazem od lesklé bílé hrany rámečku a do interiéru přivádí kombinaci rozptýleného a přímého denního světla.

Světlovod VELUX může být vybaven i diodovým osvětlením

Světlovody VELUX mají až 98% odrazivost, což zajišťuje vynikající prostup slunečního světla do interiéru. Díky vysoce odrazivému tubusu je proto možné i během zamračeného počasí prosvětlit vnitřní místnosti stejně intenzivně, jako prostřednictvím tradiční 60 W žárovky. Ušetřit tak můžete až 400 hodin svícení žárovkou ročně. Do jakéhokoli typu světlovodu VELUX lze navíc snadno přidat nosič LED diodového osvětlení. Světlovod tak ve dne svítí díky dennímu světlu a v noci jej použijete jako zdroj umělého osvětlení. Nosič je dodáván se 4 W LED žárovkou (odpovídá běžné 40 W žárovce). Doplněk je možné namontovat i dodatečně. LED technologie má nízkou energetickou spotřebu, zato dlouhou životnost (asi 18 let), přičemž její štíhlá konstrukce nezastiňuje difuzér.

Světlovod lze namontovat do šikmé i ploché střechy

Světlovody se vyrábějí ve variantě pro montáž do profilované střešní krytiny s max. výškou profilu 120 mm a do ploché krytiny s max. výškou do 16 mm. Na horní rám s tvrzeným sklem se samočisticí povrchovou úpravou a integrovaným polyuretanovým lemováním v černé barvě (světlovod TWR/TLR do pro šikmé střechy se sklonem 15°-65°) nebo na rám s integrovaným plechovým lemováním v šedé barvě a překrytý akrylátovou kupolí (světlovod TCR pro ploché střechy se sklonem 0°-15°) navazuje tubus o průměru 250 mm nebo 350 mm. Celková délka vysoce reflexního tubusu je v základním balení 1 až 1,8 m, s prodlužujícími díly až 6 m a dodáván je se dvěma flexibilními koleny.

„Sestavení tubusu světlovodu z jednotlivých dílů je velmi snadné díky inovativnímu systému spojování Flexi-klik. Ale je důležité všechny vzniklé spoje hermeticky uzavřít, a to pomocí k tomu určené hliníkové lepicí pásky. Součástí dodávky je také manžeta z parotěsné fólie tvarově přizpůsobená kruhovému tvaru tubusu, která zajistí bezpečné a dokonalé napojení na parotěsnou rovinu objektu. Světlovod VELUX se dodává se dvěma flexibilními koleny, díky kterým se přizpůsobí unikátnímu sklonu a tvaru každé střechy,“ vysvětluje technické aspekty Martin Masár, technický školitel společnosti VELUX.

O společnosti VELUX

Již  80 let společnost VELUX Group vytváří lepší životní prostředí pro lidi po celém světě tím, že jim pomáhá zpřístupňovat co nejvíce denního světla a čerstvého vzduchu skrze střechu. Produktový program společnosti zahrnuje střešní okna a modulární světlíky, dekorativní rolety, produkty na ochranu proti slunci a žaluzie, včetně jejich instalace a inteligentních řešení pro domácnosti. Tyto produkty pomáhají zajistit zdravé a udržitelné vnitřní mikroklimatické prostředí pro práci a studium, hru a zábavu. VELUX Group působí globálně – s prodejními a výrobními provozy a 11 500 zaměstnanci ve více než 40 zemích po celém světě. Společnost VELUX Group vlastní akciová společnost VKR Holding A/S, jež je plně ve vlastnictví neziskové, charitativní nadace (THE VELUX FOUNDATIONS) a rodiny. V roce 2019 činily celkové příjmy společnosti VKR Holding 2,9 miliard EUR a nadace THE VELUX FOUNDATIONS věnovala 178 milionů EUR na dobročinné granty. Další informace najdete na adrese www.velux.com.