25
Únor
2016
|
01:00
Europe/Amsterdam

Proč mít světlovod

Zdravé bydlení
Podle celoevropského šetření společnosti VELUX v rámci Healthy Homes Barometr 2015 trpí třetina budov syndromem „nemocného domu“. Je prokázáno, že nedostatek přirozeného světla negativně ovlivňuje naši psychickou pohodu. Součástí zdravého bydlení je i bezpečnost domova. Přivedením přirozeného denního světla se snižuje riziko nehod v koridorech a na chodbách, hlavně u starých lidí a dětí, způsobených špatnou viditelností.

Světlo tu není jen proto, abychom viděli, ale je základním atributem životního prostředí. Bez něj, stejně jako bez kyslíku či bez vody, by na zemi nebyl život. Každodenní působení slunečního záření ovlivňuje řadu fyziologických procesů v těle. Vývoj civilizace nás však uzavřel v místnostech, kde nám na práci či studium svítí žárovky a zářivky.

Podle studie VELUX Healthy Homes Barometer 2015 trávíme uvnitř budov až 90 % svého času. Bylo prokázáno, že lidé, kteří tráví většinu dne pod silným zářivkovým světlem, mají v těle výrazně zvýšenou hladinu stresových hormonů ACTH a kortizolu. To negativně ovlivňuje jejich psychickou pohodu i celkovou vitalitu (dr. Fritz Hollwich).

Úspora energie
Světlovod přivádí do interiéru přirozené denní světlo po celý rok, což znamená výraznou úsporu energie tam, kde by jinak muselo být umělé osvětlení. „Snižuje náklady na osvětlení umělými zdroji v domácnosti až o 400 hodin ročně. Intenzita svícení i během zimních dnů odpovídá šedesátiwattové žárovce,“ uvádí Tomáš Švec, produktový manažer společnosti VELUX.

Šetrné chování k životnímu prostředí
Energie spotřebovávaná v budovách tvoří plné dvě pětiny globální spotřeby energie. Sluneční energie je zdarma a bez jakýchkoli vedlejších škodlivých efektů. Využitím denního světla místo umělého bychom mohli v Evropě každoročně ušetřit až 15 milionů tun oxidu uhličitého.

Shrnutí

Světlovod chytře vyřeší problém s nedostatkem denního světla, který je jednou ze základních podmínek zdravého bydlení. Poslouží při osvětlení schodiště, chodby, předsíně, dílny nebo šatny. Jeho přednosti objevili majitelé nízkoenergetických a pasivních objektů, lidé, kteří si pořizují moderní bungalovy, stejně jako ti, kteří se pouštějí do rekonstrukce starších domů.

O společnosti VELUX

Posláním společnosti VELUX je vyvíjet a neustále zdokonalovat výrobky, které do podkrovních prostor přivádějí více denního světla a čerstvého vzduchu, umožňují velkorysý výhled do okolí a zároveň jsou v souladu s moderními trendy v architektuře. Sortiment společnosti VELUX zahrnuje široký výběr střešních oken, světlovodů i řešení pro ploché střechy. V nabídce je také nepřeberné množství stínicích a dekorativních doplňků různých designů – rolety, žaluzie, velmi účinné venkovní markýzy a rolety a nová kategorie římských rolet. U většiny výrobků si také lze vybrat způsob jejich ovládání – manuální nebo pohodlné dálkové na elektrický či solární pohon. Výhodou solárního pohonu je kromě šetrného přístupu k přírodě také instalace bez nutnosti přívodu jakýchkoli kabelů.

Společnost VELUX vlastní výrobní závody v 11 zemích světa a obchodní společnosti v téměř 35 zemích. Jako taková patří k nejsilnějším společnostem v oblasti průmyslu stavebních hmot na světě. Její výrobky se prodávají ve většině zemí světa. Skupina VELUX zaměstnává přibližně 10 000 zaměstnanců. Podstatnou částí filozofie společnosti VELUX je snaha podporovat společenské dění a pomáhat potřebným. K tomu slouží nadace VELUX, přičemž konkrétně nadace VILLUM FONDEN působí i na území České republiky.

Skupina VELUX za sebou má více než sedmdesátiletou historii a je i dnes, poměrně unikátně, stále rodinným podnikem. Vlastníkem je společnost VKR Holding A/S, která je plně v majetku zakladatele společnosti a jeho rodiny. V loňském roce navíc společnost VELUX oslavila výročí 25 let na českém trhu, bez nadsázky tak již čtvrt století prosvětluje česká podkroví.