21
Duben
2022
|
10:43
Europe/Amsterdam

Cenu za Open House Fryšták architektům předal dánský velvyslanec

Brněnské sídlo společnosti VELUX Česká republika navštívil nový velvyslanec Dánského království v Praze Søren Kelstrup s chotí. Při této příležitosti proběhlo dodatečné předání Ceny společnosti VELUX za práci s denním světlem, které bylo uděleno v rámci České ceny za architekturu 2021.  

Společnost VELUX jako hlavní partner České ceny za architekturu 2021 ocenila za práci s denním světlem Open House Fryšták – moderní městský altán respektující charakter historické zástavby. Autoři stavby z ateliéru architekta Svatopluka Sládečka nemohli ze zdravotních důvodů cenu převzít na slavnostním vyhlášení soutěžní přehlídky pořádané Českou komorou architektů. Proto byla Cena společnosti VELUX za práci s denním světlem 2021 mimořádně předána dodatečně, a to přímo v brněnském sídle společnosti VELUX Česká republika. 

Søren Kelstrup je dánským velvyslancem v České republice od 1. září 2021. Společnost VELUX navštívil jako přední dánskou firmu podnikající v České republice a ocenil její osmdesátileté úsilí o zlepšení vnitřního prostředí staveb. Připomněl, že také oceněná stavba Open House Fryšták je v souladu s ústřední vizí společnosti VELUX – přivádět střechou do budov denní světlo a čerstvý vzduch. Slavnostního předání Ceny společnosti VELUX za práci s denním světlem se zúčastnili také předseda České komory architektů Jan Kasl, ředitelka Kanceláře České komory architektů a manažerka České ceny za architekturu Dagmar Mošnerová a za společnost VELUX Zsolt Szabó, Market Director VELUX Česká republika a Slovensko.    

Open House Fryšták stojí v městském centru a nahrazuje původní stavbu, která v 19. století sloužila jako bydlení pro obecní chudé. Zchátralý dům měl být odstraněn, ale vedení města vyslyšelo názor architektů a odborného pracoviště památkové péče, že by se tím narušilo původní uspořádání uliční sítě a utrpělo by měřítko a malebnost místa. Vznikl tak „městský altán – open house“, z menší části jako interiér a z větší části jako venkovní prostor s původními obvodovými zdmi a střechou. Volně přístupné místo s posezením a kašnou navázalo na okolní zelené i zpevněné plochy. 

Open House nás velmi oslovil, protože na velmi malém prostoru a s málo výrazovými prostředky představuje to, co jako společnost pokládáme za důležité. Novodobá forma městského altánu umožnuje setkávání lidí v kvalitním a estetickém veřejném prostoru. Věříme v genius loci a oceňujeme udržení historické linky místa. V neposlední řadě denní světlo a čerstvý vzduch přichází do objektu střechou, a to je naší vizí už od roku 1941.

Společnost VELUX, hlavní partner České ceny za architekturu
Často používané

Skupina VELUX již 80 let vytváří lepší podmínky bydlení pro lidi na celém světě tím, že jim umožňuje maximálně využít denní světlo a čerstvý vzduch přicházející střechou. Náš výrobní program zahrnuje střešní okna a světlíky, dekorativní žaluzie, produkty stínicí slunce a rolety, jakož i instalace a inteligentní řešení pro domy. Tyto produkty pomáhají zajistit zdravé a udržitelné klima v interiéru, kde lidé pracují, učí se, bydlí, nebo si hrají. Pracujeme v globálním měřítku – prodáváme a vyrábíme ve více než 40 zemích a máme na celém světě asi 10 200 zaměstnanců. Skupinu VELUX vlastní VKR Holding A/S, společnost s ručením omezeným zcela vlastněná neziskovými charitativními nadacemi (THE VELUX FOUNDATIONS) a rodinou. V roce 2017 měl VKR Holding celkový obrat 2,5 miliardy eur a nadace VELUX poskytly charitativní dary ve výši 168 milionů eur. Další informace naleznete na adrese www.velux.com.