18
Duben
2016
|
01:00
Europe/Amsterdam

Montážní postup

Osazení střešního okna

Informace o produktu:

» Střešní okno z přírodního dřeva se spodním ovládáním, dolní pozinkovaná klička, dvojúrovňový větrací systém, filtr proti prachu a hmyzu, speciální těsnění, bezpečnostní lepené sklo.

» Povrchová úprava – průsvitný bezbarvý lak, možné oplechování – lakovaný hliník.

Krabice se střešním oknem se rozbaluje bez použití nářadí, aby nedošlo k poškození okna. Střešní okno se položí na zem do vodorovné polohy na zadní stranu a krabice se otevře dvěma prsty v místě připravené perforace. Po vyjmutí z krabice se okno zvedne do svislé polohy a přetočí se křídlo. Následně se postaví na horní část přetočeného křídla. Stlačením tlačítek na otočném závěsu pomocí šroubováku se uvolní vnitřní křídlo a rám se jednoduše spustí na zem.

Montážní úhelníky
Při montáži jsou třeba úhelníky, které jsou zabalené v samostatné krabici uložené v kartonovém obalu okna. Univerzální montážní úhelník umožňuje namontovat okno ve standardní montážní výšce, nebo je zapustit o 4 cm hlouběji do konstrukce střechy. Varianty osazení jsou vyznačeny barevně odlišenými ryskami na boční straně rámu.

Červená ryska znázorňuje běžné osazení, modrá ryska zapuštěnou variantu. Při běžné montáži na červené úrovni je třeba umístit úhelníky na horní a spodní část rámu. Používá se přitom lemování pro standardní montáž. Při zapuštění okna hlouběji do střešní konstrukce se dosáhne hladkého estetického dojmu a lepšího izolačního efektu. K hlubšímu osazení do střechy se používá modrá úroveň a úhelníky se umístí na boční stranu rámu. K montáži je třeba použít lemování pro zapuštěnou montáž.

Tepelně izolační rám
Pro zajištění lepší vnější izolace okna je vhodné použít tepelně izolační soupravu. Obsahuje izolační rám pro lepší izolaci mezi okenním rámem a střechou, límec s plstěným podkladem a samostatný drenážní žlábek. Nové spojovací úhelníky, které jsou součástí rámu, zajišťují jednoduchou a přesnou montáž. Tepelně izolační rám se osadí do připraveného otvoru ve střešní konstrukci na podpůrné latě.

Na tepelně izolační rám se nasadí rám střešního okna bez okenního křídla. Hydroizolační límec se přilepí na rám okna pomocí připravené lepicí pásky integrované na fólii. Samolepicí rohové klapky mají přesah, díky němuž lze docílit důkladného utěsnění rámu. Skládaná část se snadno natáhne přes latě a těsně a bezpečně se tak připojí s dostatečným přesahem do pole vedle střešního okna.

Montáž oplechování
Při následné montáži oplechování není třeba používat nářadí ani šrouby. Oplechování bočního rámu ai hlavního rámu se pouze zacvakne. Je-li potřeba oplechování složit, stačí zmáčknout šedé tlačítko, které se nachází na spodní straně. Následuje vytlačení a zacvaknutí oplechování bočního rámu. Přišroubovat je třeba pouze oplechování spodního rámu. Spodní a boční kryty oplechování se nacházejí v krabici s lemováním. V případě montáže střešního okna do falcované střešní krytiny je nutné objednat tyto díly zvlášť jako soupravu ZWC.

Opláštění
Po osazení rámu okna následuje montáž sádrokartonového ostění. Pro jednodušší montáž je vhodné použít montážní soupravu pro sádrokartonové ostění. Nejprve se upevní ocelový rám, který je základem pro vytvarování samotného sádrokartonového obložení. Montáž zjednodušují a zrychlují teleskopické profily, a to bez ohledu na sklon a tloušťku střechy. Mezi ocelové rámy lze přidat další vrstvu tepelné izolace, čímž se minimalizují tepelné mosty. Na zaizolované ostění se následně připevní parozábrana, která je parotěsná a brání kondenzaci. Nainstalované teleskopické profily poskytují pevný základ pro spojení parotěsné zábrany domu s parotěsným límcem. Nakonec se nařeže sádrokarton, který se ukotví na ocelový rám vyplněný tepelnou izolací. Řezání a návrh sádrokartonového ostění ulehčuje montážní souprava. Montáž opláštění se realizuje v souladu s technickými pokyny dodavatele sádrokartonu.

01 | Rozbalení krabice

Krabice se střešním oknem se rozbaluje bez použití nářadí, aby nedošlo k poškození okna. Střešní okno se položí na zem do vodorovné polohy na zadní stranu a krabice se otevře dvěma prsty v místě připravené perforace.

02 | Přetočení křídla

Okno se opatrně vyjme z krabice a zvedne se do svislé polohy, což umožní přetočení křídla. Následně se postaví na horní část přetočeného křídla.

03 | Uvolnění vnitřního křídla

Stlačením tlačítek na otočném závěsu pomocí šroubováku se uvolní vnitřní křídlo a rám se jednoduše spustí na zem.

04 | Montážní úhelníky

Montážní úhelníky jsou zabalené v samostatné krabici uložené v kartonovém obalu okna. Univerzální montážní úhelníky umožňují namontovat okno ve standardní montážní výšce, nebo je zapustit o 4 cm hlouběji do konstrukce střechy. Varianty osazení jsou vyznačeny barevně odlišenými ryskami na boční straně rámu.

05 | Běžné nebo zapuštěné osazení

Červená ryska znázorňuje běžné osazení, modrá ryska zapuštěnou variantu. Při běžné montáži na červené úrovni je třeba umístit úhelníky na horní a spodní část rámu. Používá se přitom lemování pro standardní montáž. Při zapuštění okna hlouběji do střešní konstrukce se úhelníky umístí na boční stranu rámu. K montáži je třeba použít lemování pro zapuštěnou montáž.

06 | Tepelně izolační rám

Pro zajištění lepší vnější izolace okna je vhodné použít tepelně izolační soupravu. Obsahuje izolační rám pro lepší izolaci mezi okenním rámem a střechou, límec s plstěným podkladem a samostatný drenážní žlábek. Tepelně izolační rám se osadí (na podpůrné latě) do připraveného otvoru ve střešní konstrukci.

07 | Rám okna

Na tepelně izolační rám se nasadí rám střešního okna bez okenního křídla. Spojovací a montážní úhelníky jsou už namontované v rámu.

08 | Hydroizolační límec

Po osazení střešního okna se na něj přilepí hydroizolační fólie a přetáhne se přes laťování do sousedního pole. V horní části okna se uloží drenážní žlábek.

09 | Rohové klapky

Samolepicí rohové klapky mají přesah, díky němuž lze dosáhnout důkladného utěsnění rámu. Skládaná část límce se nasune přes latě a tím se těsně a bezpečně připojí.

10 | Zacvaknutí oplechování

Při následné montáži oplechování není třeba používat nářadí ani šrouby. Oplechování bočního rámu i hlavního rámu se pouze zacvakne. Spodní a boční kryty oplechování se nacházejí v krabici s lemováním.

11 | Složení oplechování

Je-li potřeba oplechování složit, stačí zmáčknout šedé tlačítko, které se nachází na spodní straně.

12 | Oplechování bočního rámu

Následuje vytlačení a zacvaknutí oplechování bočního rámu.

13 | Spodní rám

Oplechování spodního rámu se připevní rychlořeznými šrouby pomocí elektrického šroubováku.

14 | Ocelový rám opláštění

Po osazení rámu okna následuje montáž sádrokartonového ostění. Pro jednodušší montáž je vhodné použít montážní soupravu pro sádrokartonové ostění. Nejprve se upevní ocelový rám, který je základem pro vytvarování samotného sádrokartonového obložení. Montáž urychlují teleskopické profily.

15 | Tepelná izolace

Pro dosažení požadovaných tepelných vlastností a k přerušení tepelných mostů se mezi ocelové rámy vloží doplňková tepelná izolace.

16 | Parozábrana

Na zaizolované ostění se následně připevní parozábrana, která je parotěsná a zabraňuje kondenzaci. Nainstalované teleskopické profily poskytují pevný základ pro spojení parotěsné zábrany domu s parotěsným límcem.

17 | Ukotvení opláštění

Pomocí přímočaré nebo okružní pily se nařeže sádrokarton, který se pomocí vrutů ukotví do ocelového rámu vyplněného tepelnou izolací. Řezání a návrh sádrokartonového ostění ulehčuje montážní souprava.

TIP

Lemování

Střešní okna se musí namontovat s lemováním, které zajistí vodotěsné spojení mezi střešním oknem a střešní krytinou. Vyrábí se v různých verzích určených pro konkrétní typy střešní krytiny.

CO BUDETE POTŘEBOVAT

 • Střešní okno se spodním ovládáním
  Velux Standard Plus GLL 1055 B
  velikost okna MK 06, 78 × 118 318 €

 • Lemování se zateplovací soupravou pro standardní tloušťku ostění
  Velux Lemování EDW (profilovaná střešní krytina s výškou do 120 mm)
  MK06, 78 × 118 mm 145 €

 • Vnitřní úprava
  Souprava pro montáž ostění Velux LSG 1000
  ocelový rám, parotěsná fólie BBX
  MK06, 78 × 118 mm 66 €

 • Rychlořezné šrouby

 • Tepelná izolace

 • Sádrokarton

 • Nářadí
  šroubovák, elektrický šroubovák, elektrická vrtačka, vodováha

OPLECHOVÁNÍ

Oplechování a lemování střešního okna tvoří společně jeden celek, který chrání střešní okno před nepříznivým počasím. Ve variantě střešního okna Standard a Standard Plus je vyrobené z hliníku, ve variantě Premium i z mědi nebo titanzinku. Dodává se jako součást balení střešního okna. Lemování zajišťuje vodotěsné napojení okna na plášť střechy. Materiál lemování musí být stejný jako u oplechování okna. Skládaná manžeta je vždy vyrobena z lakovaného hliníku v neutrální šedočerné barvě, která je podobná barvě oplechování z mědi či titanzinku po získání patiny. Lemování je součástí balení střešního okna. Varianta lemování závisí na typu střešní krytiny.

Lemování

Systém lemování proti počasí se vyrábí v šesti variantách: EDW pro profilovanou střešní krytinu do výšky vlny 120 mm, EDS pro plochou střešní krytinu s výškou do 8 mm, EDW 2000 pro standardní hloubku osazení a krytinu s maximální výškou do 120 mm se zateplovací soupravou, EDS 2000 pro standardní hloubku osazení a krytinu s maximální výškou do 16 mm se zateplovací soupravou, EDJ 2000 pro zapuštěnou hloubku osazení a krytinu s maximální výškou do 90 mm se zateplovací soupravou a EDN 2000 pro zapuštěnou hloubku osazení a krytinu s maximální výškou do 16 mm se zateplovací soupravou.

O společnosti VELUX

Posláním společnosti VELUX je vyvíjet a neustále zdokonalovat výrobky, které do podkrovních prostor přivádějí více denního světla a čerstvého vzduchu, umožňují velkorysý výhled do okolí a zároveň jsou v souladu s moderními trendy v architektuře. Sortiment společnosti VELUX zahrnuje široký výběr střešních oken, světlovodů i řešení pro ploché střechy. V nabídce je také nepřeberné množství stínicích a dekorativních doplňků různých designů – rolety, žaluzie, velmi účinné venkovní markýzy a rolety a nová kategorie římských rolet. U většiny výrobků si také lze vybrat způsob jejich ovládání – manuální nebo pohodlné dálkové na elektrický či solární pohon. Výhodou solárního pohonu je kromě šetrného přístupu k přírodě také instalace bez nutnosti přívodu jakýchkoli kabelů.

Společnost VELUX vlastní výrobní závody v 11 zemích světa a obchodní společnosti v téměř 35 zemích. Jako taková patří k nejsilnějším společnostem v oblasti průmyslu stavebních hmot na světě. Její výrobky se prodávají ve většině zemí světa. Skupina VELUX zaměstnává přibližně 10 000 zaměstnanců. Podstatnou částí filozofie společnosti VELUX je snaha podporovat společenské dění a pomáhat potřebným. K tomu slouží nadace VELUX, přičemž konkrétně nadace VILLUM FONDEN působí i na území České republiky.

Skupina VELUX za sebou má více než sedmdesátiletou historii a je i dnes, poměrně unikátně, stále rodinným podnikem. Vlastníkem je společnost VKR Holding A/S, která je plně v majetku zakladatele společnosti a jeho rodiny. V loňském roce navíc společnost VELUX oslavila výročí 25 let na českém trhu, bez nadsázky tak již čtvrt století prosvětluje česká podkroví.