25
Únor
2016
|
01:00
Europe/Amsterdam

Co je světlovod – funkce a instalace

Shrnutí

Dostatek našemu zdraví prospěšného přirozeného denního světla ve všech prostorách domu a úspora energie – to jsou důvody pro pořízení světlovodu. Bonusem je snadná instalace. Světlovody jsou progresivním řešením, které přivede denní světlo do obytných prostorů běžně závislých na umělém světle, jako bývají koupelny, chodby, šatny či předsíně. Společnost VELUX uvedla v loňském roce na český trh Novou generaci populárních světlovodů, jejichž montáž je rychlá, snadná a bezpečná.

C:Usersmiroslava.jozovaDesktopPRESS KITFotkySun Tunnel_scheme_CZ.jpg

C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads122601-01-XXL.jpg

Čtvercový osazovací rám světlovodu VELUX ladí se střešní krytinou i s ostatními výrobky VELUX. Samočisticí úprava skla jej udržuje po dlouhou dobu čistý, díky čemuž nedochází ke snížení účinnosti světlovodu.

C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads103636-01-XXL.jpg

Pevný vysokoreflexní tubus má až 98% odrazivost, což umožňuje vynikající prostup slunečního světla do interiéru.

C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads124104-01-XXL.jpg

Diskrétní stropní difuzér poskytuje ještě lepší rozptýlení denního světla.

Z čeho se skládá světlovod
Každý světlovod se skládá se ze tří na sebe navazujících částí: kopule nebo čtvercového rámu s pevným zasklením umístěným ve střeše, pevného tubusu a difuzéru, rozptylujícího světlo do místnosti.

Světlovod se čtvercovým rámem s pevným zasklením firmy VELUX lze instalovat do jakékoli šikmé střechy se sklonem 15–60° s plochou i skládanou střešní krytinou. Dalším typem je světlovod určený pro ploché střechy se sklonem 0–15°. Ten je vybavený ve vrchní části akrylátovou nebo polykarbonátovou kopulí.

 C:Usersmiroslava.jozovaDesktopVeluxSvětlovodyClankyMaterialy pro stavbuFoto120938-02-L.tif

Světlovod do ploché střechy                                               

http://www.velux.cz/~/media/marketing/master/products/sun%20tunnel/pitched%20roofs/velux%20sun%20tunnels%20for%20pitched%20roofs.png?h=343&la=cs-CZ&mw=460&w=460 

 Světlovod do šikmé střechy

C:Usersmiroslava.jozovaDesktopVeluxSvětlovodyPodklady_BrnoTWRPetit Global122601-01-XXL.tiff

Světlovod vypadá jako ploché střešní okno menších rozměrů, není tak narušen vzhled střechy.

Jak světlovod funguje
Konkrétní množství přivedeného světla závisí na počasí, roční době, sklonu střechy, orientaci ke světovým stranám, délce tubusu a počtu kolen. Optimální je umístit horní části světlovodu na nejvíce osluněnou část střechy, což je jih až západ. V případě samotného světlovodu záleží především na jeho průměru a výšce, v jaké je světlovod umístěn: větší průměr ve větší výšce osvětlí větší plochu.

Cesta světla nemusí být pouze přímá, tubus lze směrovat koleny, ideální je použití dvou kolen, která jsou již součástí základního balení. Tubus lze prodloužit a směrovat dalšími koleny až do délky 6 m, tím se však snižuje účinnost světlovodu. Účinnost světlovodu také zásadně ovlivňuje kvalita tubusu, respektive jeho vnitřní zrcadlová plocha. Povrch je tvořen silně reflexní vrstvou a musí být dokonale hladký. Odrazivost tubusů VELUX dosahuje až 98 %.

Nová generace světlovodů VELUX
Nová generace světlovodů VELUX navazuje na své úspěšné předchůdce a zároveň přichází s mnoha vylepšeními. Jedním z nich je čtvercový osazovací rám na střeše, který je vybavený samočisticí vrstvou. Díky ní je sklo čisté a nesnižuje se účinnost světlovodu. Světlo přivádí do interiéru pevný vysokoreflexní tubus. Obruba z čirého skla u stropního difuzéru zajišťuje rovnoměrnější rozptyl světla v pokoji a intenzivnější propojení vnitřního prostoru s exteriérem.

Hlavním benefitem Nové generace světlovodů VELUX je rychlá, snadná a bezpečná montáž díky řadě vylepšení, jako je systém Flexi-klik pro napojování jednotlivých dílů tubusu i pro vytvoření samotného průměru tubusu. Druhým prvkem zlepšujícím montáž je demontovatelné křídlo v horní části světlovodu, které umožňuje osadit celý tubus z venkovní strany střechy, pokud není v mezistřešním prostoru dostatek místa k pohybu či manipulaci. Dalším vylepšením je inovovaná hydroizolační a parotěsná fólie, která umožňuje snadné napojení na stávající parotěsnou fólii v konstrukci střechy.

C:Usersmichal.senkerikDocumentsDownloads109416-01-XXL.jpg

Celý systém je hermeticky uzavřený a tím je zajištěna dokonalá vodotěsnost bez možné kondenzace vodních par v tubusu či na vnitřní straně zasklení světlovodu.

Montáž světlovodu je rychlá a jednoduchá a nevyžaduje zásadní a náročný zásah do střešního pláště budovy, přesto svěřte montáž montážní firmě prověřené výrobcem. VELUX zajišťuje odbornost montážních firem prostřednictvím programu VELUX Team, která montážní firmy školí a certifikuje. Montáž certifikovanou firmou garantuje bezchybnost, její součástí je zajištění vodotěsnosti střešního pláště a odborné napojení parotěsné fólie. Navíc se zákazníkům prodlužuje záruka o dalších pět let, pokud využijí montáž firmou z VELUX Teamu.

Pro vyhledání proškolené montážní firmy nebo prodejce ve svém okolí použijte jednoduchý vyhledávač na stránkách velux.cz.

C:Usersmiroslava.jozovaDesktopVeluxSvětlovodyPodklady_BrnoTWRzoznam urobsisam122642-01-XXL.jpg

Lepší rozptyl světla díky designu EdgeGlow
Do interiéru je světlo rovnoměrně rozptýleno kruhovým difuzérem (rozptylovačem světla), instalovaným ve vodorovném podhledu.

Akrylátový difuzér je osazený do plastového rámu a má na boční straně čirý pás akrylátového skla. Vytváří tak prostor pro nový rozptyl světla odrazem od lesklé bílé hrany rámečku. Do interiéru tak přivádí kombinaci rozptýleného a přímého denního světla.

C:Usersmiroslava.jozovaDesktopVeluxSvětlovodyClankyMaterialy pro stavbuFoto124104-01-XXL.tif

Nový světlovod VELUX nabízí ještě lepší rozptyl světla.

Světlovody mohou být vybaveny i různými doplňky. VELUX nabízí nosič úsporné žárovky přímo v jeho tubusu.

„Světlovody VELUX nás příjemně překvapily, protože světlo dovnitř propouštějí, i když je venku zamračeno. Uvnitř difuzéru mají zabudovanou LED žárovku, proto v noci nezůstaneme bez zdroje světla,“ shrnuje své zkušenosti Pavol Paĺo, majitel domu ve slovenských Raslavicích. Světlovody využil na chodbě i v podkrovních místnostech.

H:VELUXFotogalerieRealizaceRaslaviceMM_140929_Velux_RD-Raslavice_webMM_140929_Velux_RD-Raslavice__N4A2782_web.jpg

Světlovody s žárovkou přímo v tubusu pro dostatečné prosvícení prostoru ve dne i večer

O společnosti VELUX

Posláním společnosti VELUX je vyvíjet a neustále zdokonalovat výrobky, které do podkrovních prostor přivádějí více denního světla a čerstvého vzduchu, umožňují velkorysý výhled do okolí a zároveň jsou v souladu s moderními trendy v architektuře. Sortiment společnosti VELUX zahrnuje široký výběr střešních oken, světlovodů i řešení pro ploché střechy. V nabídce je také nepřeberné množství stínicích a dekorativních doplňků různých designů – rolety, žaluzie, velmi účinné venkovní markýzy a rolety a nová kategorie římských rolet. U většiny výrobků si také lze vybrat způsob jejich ovládání – manuální nebo pohodlné dálkové na elektrický či solární pohon. Výhodou solárního pohonu je kromě šetrného přístupu k přírodě také instalace bez nutnosti přívodu jakýchkoli kabelů.

Společnost VELUX vlastní výrobní závody v 11 zemích světa a obchodní společnosti v téměř 35 zemích. Jako taková patří k nejsilnějším společnostem v oblasti průmyslu stavebních hmot na světě. Její výrobky se prodávají ve většině zemí světa. Skupina VELUX zaměstnává přibližně 10 000 zaměstnanců. Podstatnou částí filozofie společnosti VELUX je snaha podporovat společenské dění a pomáhat potřebným. K tomu slouží nadace VELUX, přičemž konkrétně nadace VILLUM FONDEN působí i na území České republiky.

Skupina VELUX za sebou má více než sedmdesátiletou historii a je i dnes, poměrně unikátně, stále rodinným podnikem. Vlastníkem je společnost VKR Holding A/S, která je plně v majetku zakladatele společnosti a jeho rodiny. V loňském roce navíc společnost VELUX oslavila výročí 25 let na českém trhu, bez nadsázky tak již čtvrt století prosvětluje česká podkroví.