05
Září
2016
|
01:00
Europe/Amsterdam

Chcete zvýšit koncentraci svých dětí při učení? Větrejte

Čerstvý vzduch je zásadní faktor pro zdravé bydlení

Shrnutí

Přirozené větrání představuje jeden z klíčových faktorů zdravého, a ve výsledku spokojeného bydlení. Dostatečný přísun čerstvého vzduchu v průběhu dne i noci zásadně ovlivňuje duševní pohodu a fyzickou kondici každého z nás. Na závažné zdravotní důsledky pobytu v uzavřeném prostoru, kde je špatné mikroklima, upozorňuje studie Healthy Homes Barometer 2016. Tu zpracovala Humboldtova univerzita ve spolupráci se společností VELUX pro 14 evropských zemí včetně České republiky. Mezi nejzávažnější potíže patří krční či nosní infekce, ty pravidelně trápí téměř 70 % Čechů. Naopak zdravé vnitřní prostředí a dostatek čersvého vzduchu působí jako lék – až o 15 % zvyšuje koncetraci našich dětí.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že se zdravotními důsledky pobytu v nedostatečně větraných prostorách domů, které trpí takzvaným Syndromem nezdravých budov, se potýká až 85 procent populace především ve vyspělých zemích. Česko není výjimkou. Nezdravé vnitřní prostředí vzniká jak v moderních, tak i ve starších budovách. Z nich se díky leckdy neodborně provedené renovaci stávají hermeticky uzavřené prostory, ve kterých špatně cirkuluje vzduch a objevuje se zvýšená vlhkost a plísně. Stejně kontraproduktivní může být i snaha po co nejvyšších úsporách energie. „Na energeticky úsporné domy bychom se měli dívat z větší perspektivy, někdy není priorita ušetřit co nejvíce energie, ale radši přemýšlet o tom, jak si zajistit dobré zdraví a vyšší kvalitu života,“ připomíná Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX.

Evropanům chybí čerstvý vzduch

Dostatek čerstvého vzduchu je pro zdraví člověka nepostradatelný. Kvůli pobytu v nezdravém prostředí, kde chybí přísun čerstvého vzduchu, trpí velký počet Evropanů zdravotními problémy a nedostatkem duševní pohody. Každý pátý obyvatel našeho kontinentu podle studie Healthy Homes Barometer 2016 (HHB 2016) hovoří o zdravotních problémech, každý čtvrtý si stěžuje na nedostatek energie.

Výzkum HHB 2016 provedla berlínská Humboldtova univerzita ve spolupráci s VELUX. Humboldtova univerzita je nejstarší univerzitou v Berlíně. Byla ohodnocena řadou ocenění a externě spolupracuje s dalšími deseti výzkumnými centry.

Z výzkumu, který univerzita prováděla, také vyplývá, že 82 procent Evropanů žije v nevhodném prostředí, kde je zima a vlhko. V takových obydlích se zvyšuje o 50 procent pravděpodobnost výskytu chorob jako je kašel, rýma nebo chřipka. Ve vlhkých obytných prostorech se daří plísním, které uvolňují toxiny, považované za strůjce alergií a ekzémů.

Špatný je i opačný extrém, a to nadměrné horko v našich domovech, který zapříčiňuje nekvalitní spánek.

Čerstvý vzduch pro chytřejší děti

Nedostatek čerstvého vzduchu a špatné vnitřní prostředí také může zhoršovat soustředění při práci nebo učení. Podle průzkumu HHB 2016 zdravé vnitřní prostředí zvyšuje soustředení dětí až o 15 %. Na to je potřeba dbát jak doma, tak v prostorách, kde děti tráví podstatnou část dne – ve školách.

Větrání pro osvěžující spánek

Průzkum HHB 2016 ukazuje, že celých 72 % Evropanů nevětrá podkrovní místnost, předtím, než se ukládají ke spánku. Místnost, ve které lidé spí by přitom měla mít po celou noc přísun čerstvého vzduchu. Kvalitu vzduchu vyjadřuje koncentrace oxidu uhličitého. Tento skleníkový plyn vzniká při úplné oxidaci organických sloučenin – při spalování a dýchání. V domácnosti jsou hlavním zdrojem především lidé, přispívají také zvířata, například velký pes se v tomto ohledu vyrovná člověku, a v malé míře to mohou být i pokojové květiny. Ty sice ve dne oxid uhličitý spotřebovávají, ale ve tmě naopak vydávají.

Ideálním způsobem, který zajistí obytnému prostoru přísun čerstvého vzduchu během dne, je krátké, ale intenzivní větrání. Problémem bývá zajištění větrání během noci. „Bez přísunu čerstvého vzduchu roste koncentrace kysličníku uhličitého a zhoršuje se kvalita vzduchu. Výsledkem je špatná kvalita spánku,“ uvádí prof. Ing. Karel Kabele, CSc., odborník na kvalitu vnitřního prostředí budov. Zdravému spánku neprospívá ani větrání každé tři hodiny, protože dochází ke kolísání teploty a hladiny hluku. Podle profesora Kabele je nejlepší větrat přes noc malou štěrbinou v okně, díky níž koncentrace kysličníku uhličitého roste velmi pomalu a v průběhu noci může i klesat.

Čerstvý vzduch proudí zavřeným oknem

Spolehlivým řešením pro podkrovní obytné prostory, v nichž je třeba zajistit přísun čerstvého vzduchu, jsou střešní okna VELUX vybavená unikátní ventilační klapkou, která je součástí všech oken VELUX. Ventilační klapka funguje jako mikroventilace, kterou znáte z klasických vertikálních oken, ale vzduch je navíc filtrován protiprachovým filtrem, který zabrání prostupu nečistot i hmyzu. Zajistí větrání při zavřeném okně, a to i když spíte nebo nejste doma. Zároveň si nemusíte dělat starosti o své bezpečí nebo mít obavy ze škod při špatném počasí.

Ještě sofistikovanější systém představují dálkově ovládaná okna, rolety a žaluzie VELUX INTEGRA®. Tato řada je správná volba pro ty, kteří chtějí přísun čerstvého vzduchu regulovat ovladačem odkudkoli v domě. Využívat lze předdefinované programy, nebo si podle svých potřeb vytvořit vlastní program pro větrání či buzení.

Osm nejdůležitějších faktorů pro spokojenost Čechů s bydlením

  • Velikost domova

  • Stav budovy

  • Kvalita spánku

  • Vnitřní klima – teplota a čerstvý vzduch

  • Denní světlo

  • Energetická úspornost

  • Vztahy se sousedy

  • Vlhkost

Zdroj VELUX: Pro soustředění dětí je velmi důležitý dostatek čersvého vzduchu a zdravé vnitřní prostředí.D:129045-01-XXL.jpg

zle-zateplenie-panelaku-02

Příklad tzv. nezdravého domu, kde proběhla neodborná renovace.

VELUX = VE (ventilace, větrání) + LUX (světlo)

Výzkum zdravého spánku a řešení komfortního a dostatečného větrání interiérů s pomocí oken VELUX je příkladem, jak pojímá tato společnost odkaz svého zakladatele Villuma Kanna Rasmussena, který měl vizi vytvořit tzv. modelovou společnost, tedy firmu, která pracuje s výrobky užitečnými pro společnost a která jedná se svými zákazníky, dodavateli, zaměstnanci všech kategorií a akcionáři lépe než většina jiných společností.

Vlastníkem společosti VELUX je skupina VKR Holding A/S, jejíž akcie drží několik nadací založených rodinou zakladatele Villuma Kanna Rasmussena. Většina zisků skupiny je určena na výzkumné, ekologické a kulturní účely. V roce 2015 nadace společnosti VELUX a její mateřské skupiny VKR Holding A/S na tyto účely věnovaly 545 příspěvků v celkové výši přes 111 milionů eur.

O společnosti VELUX

Již 75 let skupina VELUX vytváří lepší životní podmínky lidem na celém světě a zpřístupňuje jim denní světlo a čerstvý vzduch střešními okny. V našem výrobním programu jsou střešní okna a výrobky pro prosvětlení ploché střechy i široká škála ozdobných prvků a žaluzií, rolet, instalačních řešení a inteligentních ovládacích prvků pro domácnosti. Tyto produkty přispívají k zajišťování zdravého a udržitelného prostředí v interiérech pro práci a studium i hru a potěšení. Fungujeme globálně – prodáváme a vyrábíme ve více než 40 zemích a na celém světě zaměstnáváme na 9 500 lidí. Vlastníkem skupiny VELUX je společnost VKR Holding A/S, jejíž akcie drží několik nadací a rodina. Další informace naleznete na webových stránkách www.velux.cz.