13
Září
2016
|
01:00
Europe/Amsterdam

Bydlení jako v nebi

Shrnutí

Chtěli byste usínat na čerstvém vzduchu s hvězdami nad hlavou a budit se pohledem do korun stromů? Nemusíte kvůli tomu nutně bydlet pod širákem. Stačí se nastěhovat se do podkroví, které je samo o sobě předurčeno být místem splňujícím principy zdravého bydlení.

Atributy zdravého bydlení, jako je dostatek světla a čerstvého vzduchu, tepelný komfort nebo úspora energií, by měly být samozřejmostí pro každý obytný prostor. „Dnes už to není žádný problém ani pro podkrovní prostory, protože při půdní nástavbě či rekonstrukci podkroví můžeme využít kvalitních materiálů a stavebních prvků, které zajistí zdravý životní styl. Klíčovou roli při budování podkrovního bydlení hrají bezesporu střešní okna,“ říká Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX.

Blahodárné světlo

Dostatek denního světla má prokazatelně pozitivní vliv na naši náladu a aktivitu. Využitím kvalitních střešních oken přivádíme do svého interiéru dvakrát více denního světla, než okny zasazenými do fasády. Víte například, že prvních 20 minut intenzivního ranního světla nám pomůže nastartovat biologické hodiny vašeho těla? U dětí dostatek světla a čerstvého vzduchu zlepšuje schopnost soustředění až o 15 %.

Když si budeme vybírat střešní okna, měli bychom věnovat pozornost také tomu, jak nás dovedou ochránit před slunečními paprsky, pokud je jich v letních měsících příliš. Kvalitní venkovní stínící doplňky, jako jsou rolety či markýzy od firmy VELUX, v případě potřeby zastíní interiér a omezí pronikání tepla. S jejich pomocí můžeme v interiéru udržet teplotu až o 7°C nižší než u nezastíněných oken, a to i bez použití a klimatizace.

Dostatek čerstvého vzduchu

Čerstvý vzduch je jedním ze základních principů zdravého bydlení. Mimo jiné je i prevencí respiračních onemocnění, zejména u dětí. Moderní větrání však zdaleka neznamená manuální otevírání a zavíraní oken. Kvalitní střešní okna mají ventilační klapku, která umožňuje průběžnou ventilaci i při zavřeném okně. Ale jsou i mnohem komfortnější systémy. Například dálkové ovládání VELUX INTEGRA® umožňuje větrání předem naprogramovat, a tím zajistit přívod čerstvého vzduchu podle potřeby a přání v různou denní i noční dobu.

Ještě pohodlnější z pohledu montáže je dálkově ovládané okno VELUX SOLAR®. Využívá fotovoltaického panelu a nabíjecích baterií, proto k jeho ovládání není třeba přívod elektřiny. Všechna dálkově ovládaná okna je možné naprogramovat na celodenní větrání a kromě toho mají dešťový senzor, který zajistí automatické zavření, když začne pršet. Majitelé proto nemusí mít strach, že jim do domácnosti naprší, i když nejsou doma.

Úspory a ochrana před hlukem

Zdravý životní styl samozřejmě zohledňuje ekologické parametry bydlení a i v tomto směru mají střešní okna co nabídnout. V případě vhodného umístění střešních oken přináší úsporu výdajů za umělé osvětlení i klimatizaci. Součástí zdravého bydlení je v dnešní době také ochrana před nadměrným hlukem z dopadajícího deště. Okna VELUX z řady Standard Plus a Premium s izolačním systémem ThermoTechnologyTM zvyšují energetickou úspornost oken a díky bezpečnému zasklení se nemusíte bát ani o své děti.

Pokud chcete vidět, jak by vypadal dětský pokoj či pracovna s ideálním přísunem denního světla, můžete využít jednoduchý interaktivní nástroj na stránkách

www.velux.cz/zdravebydleni, který demonstruje ideálně prosvětlený obytný prostor.

C:Usersmiroslava.jozovaDesktop29023004670_b323de4b59_k.jpg

C:Usersmiroslava.jozovaDesktop29027902030_5e2e0bef14_k.jpg

C:Usersmiroslava.jozovaDesktop29237529051_18e1c59c4b_k.jpg

O společnosti VELUX

Již 75 let skupina VELUX vytváří lepší životní podmínky lidem na celém světě a zpřístupňuje jim denní světlo a čerstvý vzduch střešními okny. V našem výrobním programu jsou střešní okna a výrobky pro prosvětlení ploché střechy i široká škála ozdobných prvků a žaluzií, rolet, instalačních řešení a inteligentních ovládacích prvků pro domácnosti. Tyto produkty přispívají k zajišťování zdravého a udržitelného prostředí v interiérech pro práci a studium i hru a potěšení. Fungujeme globálně – prodáváme a vyrábíme ve více než 40 zemích a na celém světě zaměstnáváme na 9 500 lidí. Vlastníkem skupiny VELUX je společnost VKR Holding A/S, jejíž akcie drží několik nadací a rodina. Další informace naleznete na webových stránkách www.velux.cz.