05
Duben
2018
|
15:20
Europe/Amsterdam

Studenti ukážou, jak si představují bydlení budoucnosti

VELUX oznámil start dalšího ročníku soutěže Active House Award 2018

Brno, 5. dubna 2018 - Začal další ročník Active House Award. Soutěž pro studenty architektury vyhlásily společnosti VELUX Česká republika, s. r. o. a VELUX SLOVENSKO s. r. o. Tématem letošního ročníku je „Future living“.

Jak budeme v Evropě žít a bydlet za několik let? Bude naším snem individuální bydlení ve vlastních domech, nebo se současní mileniálové a další generace přikloní ke komunitnímu bydlení? Bude zájem o novostavby nebo spíš o rekonstrukce starších budov? Na tyto otázky se pokusí odpovědět studenti vysokých škol během letošního ročníku Active House Award. 

Cíl soutěže

„Každý šestý Evropan dnes žije v nezdravé budově,“ tvrdí studie Healthy Homes Barometer 2017 analyzující dopad budov na zdraví lidí. Mezi nevhodné budovy patří objekty se zvýšenou vlhkostí, nedostatkem denního světla a nepřiměřenými teplotními podmínkami.

Cílem soutěže proto je přinést nový pohled na architekturu budoucnosti. Přihlášení studenti mají za úkol navrhnout koncept stavby určené k bydlení tak, aby přinesla inovativní řešení této problematiky a fungovala v souladu s principy aktivního domu. Ten je určený kvalitou vnitřního prostředí, pozitivním přístupem k životnímu prostředí a energetickou efektivitou. Budoucnost zdravých domů vyžaduje změnu myšlení v otázce jejich návrhu. Navrhování by mělo přejít od řešení jednotlivých aspektů k ucelenému pohledu na stavbu.

Hodnocení soutěže

Odborná porota bude u soutěžních návrhů primárně hodnotit celkové urbanistické, architektonické a designové řešení budovy; dodržení standardů aktivního domu a zabezpečení dostatku denního světla.

Studenti, kteří se chtějí do soutěže zapojit, se můžou až do 19. října 2018 registrovat na stránce Active House Award. Do konce listopadu pak mohou odevzdávat soutěžní projekty. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 10. prosince 2018.

Autoři vítězných návrhů budou odměněni i finančně

1. místo 1 800 eur
2. místo 1 000 eur
3. místo   800 eur

Kromě toho porota udělí i další ceny v celkové hodnotě 2400 eur. Výše cen je uvedená po odečtení příslušné daně.

Harmonogram letošního ročníku soutěže Active House Award

  • 19. února 2018 – vyhlášení soutěže
  • 19. října 2018 – finální termín pro registraci do soutěže
  • 30. listopadu 2018 – finální termín pro odevzdání projektů
  • 4. prosince 2018 – zasedání soutěžní poroty
  • 10. prosince 2018 – slavnostní vyhlášení výsledků

V soutěžním období budou probíhat webináře přístupné všem přihlášeným studentům.

Další informace o soutěži najdete zde:

Oficiální stránka: www.activehouseaward.velux.com

Facebook: www.facebook.com/ActiveHouseAward/

E-mail: AHAward@velux.com


Záběr ze slavnostního vyhlášení výsledků předchozího ročníku soutěže

Můžete si prohlédnout další fotografie z ročníku AHA 2017.

O aktivním domě

Vize aktivního domu vznikla ve snaze pomoci vytvořit zdravější a komfortnější životní podmínky s ohledem na životní prostředí. Samotný projekt je hodnocený na základě energetické spotřeby budovy, vnitřního prostředí a dosahu na životní prostředí. Výsledkem měření objektu je tzv. aktivní radar zahrnující 3 základní parametry s několika podkategoriemi:

1. Komfort – radar zohledňuje, kolik denního světla a čerstvého vzduchu přichází do interiéru, a také kvalitu vnitřního vzduchu.

2. Energie – radar ukazuje, jak je na tom spotřeba energií v souvislosti s jejich dodávkou a s primárními energetickými parametry. Aktivní dům upřednostňuje obnovitelné zdroje energie, které jsou součástí budovy, nebo se nacházejí v její blízkosti.

3. Ochrana životního prostředí – aktivní dům sa zaměřuje na využívání zdrojů a celkový dopad na životní prostředí. Proto radar sleduje udržitelnost konstrukce domu, úroveň spotřeby pitné vody a ekologického zatížení.

O společnosti VELUX

Již 75 let skupina VELUX vytváří lepší životní podmínky lidem na celém světě a zpřístupňuje jim denní světlo a čerstvý vzduch střešními okny. V našem výrobním programu jsou střešní okna a výrobky pro prosvětlení ploché střechy i široká škála ozdobných prvků a žaluzií, rolet, instalačních řešení a inteligentních ovládacích prvků pro domácnosti. Tyto produkty přispívají k zajišťování zdravého a udržitelného prostředí v interiérech pro práci a studium i hru a potěšení. Fungujeme globálně – prodáváme a vyrábíme ve více než 40 zemích a na celém světě zaměstnáváme na 9 500 lidí. Vlastníkem skupiny VELUX je společnost VKR Holding A/S, jejíž akcie drží několik nadací a rodina. Další informace naleznete na webových stránkách www.velux.cz.