Bungalov Nová Dedinka – zdravý dům z katalogu

Shrnutí

Přesvědčte se, jak se bydlí v katalogovém domě, který architekti navrhli jakoby pro sebe.

Rodinný dům byl postavený jako vzorový projekt v obci Nová Dedinka nedaleko Bratislavy. Záměrem autorů bylo ukázat, že katalogové domy nemusí být typizované a podobné jeden druhému. Snažili se vytvořit řešení, které není běžné.

Po vstupu dovnitř na první pohled zaujme velkorysý prostor otevřený do krovu, který je prosvětlený střešními okny.

Přízemní čtyřpokojový dům nabízí 114 m2 užitkové plochy. Přes předsíň se vstupuje do obývacího pokoje propojeného s kuchyní. Odtud můžeme přes prosklený portál projít do zahrady. Za kuchyní se nachází tři pokoje a koupelna.

Světlo jako priorita

Tradiční koncept ozvláštňuje vizuální provedení interiéru. Výška stropu v místnostech dosahuje až 4,5 m. Velkou roli hraje dostatečné osvětlení interiéru denním světlem. Bydlení se tak stává příjemnějším, prostor je otevřený a vzdušný.

Zdravá domácnost automaticky

Elektricky ovládaná střešní okna VELUX v obývacím pokoji se otvírají a zavírají na dálku. Jsou vybavena solárním pohonem, který umožňuje elektrifikaci oken v místech, kde chybí přívod elektrické energie.

Pro ještě vyšší komfort obyvatel je dům vybavený systémem inteligentního ovládání střešních oken VELUX ACTIVE. Ten automaticky udržuje v interiéru zdravé klima, aniž by na to uživatel musel myslet. Pomocí senzorů měří a nepřetržitě vyhodnocuje údaje o teplotě, vlhkosti a obsahu CO2. Sleduje také předpověď počasí a následně podle potřeby zabezpečuje přísun čerstvého vzduchu větráním nebo chrání interiér před přehřátím zatažením vnějších rolet.