Rezidenční projekt v Pyšelích

Shrnutí

Rezidenční projekt Loreta Homes v Pyšelích slibuje klidné bydlení uprostřed přírody. Nadstandardu se architektům podařilo docílit i díky prostorově velkorysým obývacím pokojům plným denního světla. 

Na jižním svahu městečka Pyšely postupně vzniká rezidenční projekt Loreta Homes, který vyniká originální atmosférou zástavby i širší lokality. Městečko v Posázaví je známo širokými možnostmi aktivního odpočinku včetně golfového hřiště. Výhodou je také výborná dostupnost do Prahy.

Projekt nabízí čtyři prototypy domů, které jsou citlivě zasazeny do prostředí. Anglickou řadovou zástavbu prezentuje dům Benjamin, italskou eleganci zase vila Tosca. Zájem ale vzbudily především dva typy jednopodlažních domů inspirované prériovými bungalovy: kompaktní dům Miami a nadstandardní bungalov Sydney. „Prostorově velkorysé obývací pokoje jsou jedním z nadstandardů, které se nám v projektu podařilo prosadit,“ upozorňuje Ing. arch. Tomáš Podrázský z architektonického ateliéru Free Architects.

Využití denního světla

Mírně svažitý pozemek s jihovýchodní až jihozápadní orientací nabízí optimální využití denního světla. Autoři projektu se s využitím dané přednosti snažili dosáhnout vysokého komfortu bydlení v obou přízemních domech.

Denní světlo do bungalovů přivádějí velká okna. K jeho regulaci slouží důmyslný systém stínicích prvků a zastínění terasy převislou střechou. Ta chrání okna před nadměrnými tepelnými zisky ze slunce v létě a zároveň vytváří kryté venkovní sezení na terase. „Proto vznikla potřeba osvětlit ty části obývacích pokojů, které se nacházejí nejdále od fasádních oken, střešními okny,“ vysvětluje architekt. Terasa je spojená s ústřední společenskou zónou a umožňuje relax v zimním i letním období.

Obývací pokoj vnímáme jako nejdůležitější část rodinného domu. Je na klientech, aby začali vyžadovat něco víc než jen místnost s rozlohou 40 metrů čtverečních se stropem vysokým 2,5 metru
Ing. arch. Tomáš Podrázský

Oba typy přízemních domů spojuje kromě nadstandardního přístupu k návrhu obývacího pokoje i možnost jednoduchého zařizování interiéru. Podobné je v nich i zónování vnitřní dispozice na tři samostatné celky (společenská zóna, zóna pro domácí pány a dětská část, resp. část pro hosty).

Sydney nabízí nadstandard

Přízemní dům Sydney nabízí svým obyvatelům promyšlený koncept nadstandardního bydlení. Ústřední zónou je prostorná obývací místnost spojená s kuchyní a jídelní částí. Světlá výška místnost nad 3,5 metru přímo volala po rozdělení prostoru na dílčí časti. Architekti ho proto rozdělili pomocí galerie – tu lze využít jako pracovnu, hernu, knihovnu nebo místo na spaní pro hosty. „Hlavní osvětlení obývacího pokoje zajišťují vertikální okna na fasádě, ale vzhledem k hloubce místností se nad galerií doslova žádalo osvětlení střešními okny,“ dodává Tomáš Podrázský.

Ceněným prvkem interiéru je atypické řešení krovu. Aby se vyhnuli přesycení podstřešního prostoru dřevěnými prvky, navrhli architekti provedení krovu na principu halové stavby. Umístili menší počet příhradových nosníků s větší únosností v rastru přibližně dva metry od sebe. Mezi ně následně připnuli dřevěné vaznice, které však zůstaly ukryté ve střeše.

Společenská zóna ústí do dvou dalších částí. Vlevo se nachází soukromá zóna pro majitele se saunou. Na pravé straně půdorysu je umístěna část určená pro děti, hosty nebo jako pracovna.

Prosvětlení přes střechu

Rozlehlá obývací místnost v domě typu Sydney si vyžadovala osvětlení čtyřmi střešními okny typu GGU, dvě z nich jsou přitom opatřena systémem dálkového ovládání střešních oken VELUX INTEGRA®. Vzhledem k tomu, že okna jsou umístněna nad kuchyňskou částí, byla zvolena bílá bezúdržbová varianta s dřevěným jádrem a vodotěsnou polyuretanovou vrstvou. Jde o vynikající volbu pro prostory, které jsou vystaveny vlhkosti, například právě v podobě výparů z vaření.

Loreta Homes je příkladem, kdy se architektům a developerovi podařilo nalézt kompromis mezi prostorovými a estetickými požadavky individuálního projektu a maximální efektivity návrhu. Projekt díky tomu nabízí komfortní bydlení uprostřed klidné přírodní krajiny.

O společnosti VELUX

Již 75 let skupina VELUX vytváří lepší životní podmínky lidem na celém světě a zpřístupňuje jim denní světlo a čerstvý vzduch střešními okny. V našem výrobním programu jsou střešní okna a výrobky pro prosvětlení ploché střechy i široká škála ozdobných prvků a žaluzií, rolet, instalačních řešení a inteligentních ovládacích prvků pro domácnosti. Tyto produkty přispívají k zajišťování zdravého a udržitelného prostředí v interiérech pro práci a studium i hru a potěšení. Fungujeme globálně – prodáváme a vyrábíme ve více než 40 zemích a na celém světě zaměstnáváme na 9 500 lidí. Vlastníkem skupiny VELUX je společnost VKR Holding A/S, jejíž akcie drží několik nadací a rodina. Další informace naleznete na webových stránkách www.velux.cz.