Odpoj se a zašij se

To je heslo projektu Zašívárna – mobilní dřevostavby zasazené do krajiny typické pro Vysočinu. Kopce, lesy, louky, romantická zemědělská stavení, klikaté silničky… A v srdci toho všeho stojí dřevostavba na kolečkách, která jako by tu stála odjakživa. Ale nestojí a navždy ani stát nebude. V tom je její kouzlo – stačí silnější auto a můžete se s ní stěhovat z místa na místo.

Zašívárna je totiž vymyšlena OFFGRID, je odpojena od veškerých sítí a tedy nezávislá. Voda se čerpá ze zásobníku, pokud dojde, nevadí - další se dá přinést z nedaleké studny. Světlo svítí díky baterii nabité fotovoltaickým panelem. A WC? To je kompostovatelné. Odměnou za „starosti” s hospodařením s vodou a elektřinou je pak možnost bydlet tu v lese, tu na palouku, tu u potůčku… a také pocit, že jsme trošku odlehčili přírodě. Možná přijdeme na to, že k životu potřebujeme opravdu málo. Mobilní domky se proto stávají trendem bydlení mladé generace, která chce poznávat nová místa, zkoušet nové věci, ale vystačit si přitom s minimálními náklady.

Kdo by chtěl tenhle způsob života ochutnat alespoň na chvíli, ten se může na pár dní přijet zašít do Polomi u Sulkovce, kde bude Zašívárna nějakou dobu stát. Ochotně v sobě ubytuje až 4 osoby, disponuje totiž dvěma dvojlůžky, z toho jedno je ve spacím patře. V kuchyňském koutku uvaříte na plynovém vařiči, nádobí umyjete ve dřezu - vše v jednom prostoru s na míru navrženým nábytkem vyřezaným z březové překližky.

Tepelnou pohodu v zimě zajišťují plynová kamna, dodatečné vyhřívání přímým slunečním zářením umožňují velkorysé prosklené plochy. Kvalitní tepelná obálka teplo v domku udrží. Naopak v létě se dá využít stínění těchto ploch. Komínovým efektem se větrá za pomocí střešních oken tam, kam právě nesvítí.

Dřevostavba je celá obložená sibiřským modřínem - 249 prken, 1932 hřebíků a vrutů, 19 hodin práce! Tenhle modřín neopadá! Díky velkému čtvercovému oknu je zajištěn maximální kontakt s přírodou. Podíváte se ven a nejraději byste se rovnou rozběhli. Ze spodního lůžka potěší výhled horizontálním oknem, to je jako stvořené pro monitorování lesní zvěře dalekohledem a kochání se přírodou v širokém zorném úhlu. Spací patro prosvětlují střešní okna, která v noci nabízí nocležníkům nezapomenutelné výhledy na hvězdnou oblohu nerušenou světelným smogem z okolí. Okna jsou navíc panoramatická, je možné se do nich usadit s nohama na střeše jako na lesní posed. A srnky, zajíci i divočáci opravdu přijdou!

Je libo aktivní dovolenou v pohorkách, na kolech či na lyžích?

Máte raději romantiku s knihou?

Potřebujete informační detox?

Máte plnou hlavu nápadů, které potřebujete utřídit?

Cokoliv je možné!

Autor: 3petrici studio

Instagram: @3petrici

(Ing. arch. Zina Petríková a Ing. arch. Marek Petrík)

 

Zašívárna

Web: www.zasivarnapolom.cz

Instagram: @zasivarna_polom

Facebook: @ZasivarnaPolom

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=O07tNfDk0ls&feature=emb_title

 

Foto: Jiří Hloušek

Web: www.jirihlousek.photo