Kompaktní dřevostavba v Brně

Shrnutí

Sídlo společnosti MÜPO vkusně artikuluje odborné zaměření firmy, která se zabývá realizací střech a dřevostaveb. Charakteristickými znaky této moderní přístavby jsou přírodní materiály, denní světlo a technický fortel.

Společnost MÜPO, spol. s r. o, založil před 25 lety Igor Polášek v garáži svého domu. Rodinná firma dnes v České republice patří ke zvučným jménům mezi realizátory střech. Za dobu své existence si rodinná firma vydobyla zvučné jméno mezi realizátory střech v České republice. V posledních letech se totiž zabývá také zhotovováním dřevostaveb. Od roku 2004 sídlí v administrativně-průmyslovém areálu v Brně-Řečkovicích a donedávna sdílela administrativní prostory se spřízněnou IT firmou. V budově ale postupně začalo být těsno, takže se majitel rozhodl v původním areálu postavit nové reprezentativní sídlo. Díky tomuto rozhodnutí získala stávající hala zajímavou přístavbu.

Jasná představa o nových prostorech

Nová administrativní budova byla navržena tak, aby symbolizovala hlavní zaměření společnosti a zároveň vytvořila příjemné pracovní prostředí pro zaměstnance. Dřevostavba byla jednoznačnou volbou i z hlediska tlaku na rychlost výstavby. Stavět se začalo v květnu firma se stěhovala již koncem léta téhož roku. S návrhem pomohl architekt Milan Matyáš, s nímž se majitelé znají už delší dobu. Stál i při návrhu prvního sídla společnosti. „Architekt přesně pochopil naše požadavky. Chtěli jsme vytvořit prostory, které budou reprezentovat naši práci a ve kterých se budeme cítit dobře nejen my, ale i naši zákazníci,“ vysvětluje Martin Polášek, jednatel společnosti MÜPO.

Kompaktní dřevostavba

Hlavní úlohou architekta bylo vytvořit přirozenou symbiózu mezi novými kancelářskými prostory a původní výrobní halou s klempířskou dílnou. Důraz byl kladen především na důkladné odhlučnění kanceláři. Výsledkem byla kompaktní dřevostavba s provětrávanou fasádou. Konstrukce z dřevěných trámů opláštěná OSB deskami o tloušťce je položena na základové desce zateplené pěnosklem. Ta spolu s tepelnými izolacemi vhodnými pro difuzní otevřené stavby zabezpečuje minimální tepelné úniky. Cihlový fasádní obklad ve spodní části je na úrovni horního podlaží doplněn obkladem z modřínu sibiřského.

Interiér je navržen tak, aby odpovídal potřebám zaměstnanců a jejich pracovní náplni. Celková užitná plocha přístavby je přibližně 300 m2. Ve spodním podlaží se nacházejí kanceláře, archiv, zasedací místnost a kuchyňka s jídelním koutkem. Právě zasedačka a kuchyňka, v níž by se zaměstnanci mohli klidně naobědvat, patřily mezi zásadní požadavky na nové sídlo .Vedení společnosti má kanceláře v horním podlaží, kde se rovněž nachází baristický pult pro přípravu kávy s profesionálním kávovarem. Dobrá káva totiž patří mezi velké záliby majitelů a rádi jí pohostí své návštěvy.

Dřevo v hlavní úloze

Útulnou atmosféru v interiéru navozuje celodřevěná nosná stěna, která byla přáním majitele společnosti. „Stěna z jednoho kusu dřeva ukazuje to, co je na první pohled skryto – že jde o dřevostavbu,“ vysvětluje M. Polášek. Nevšednost tohoto detailu podtrhuje originální dřevené schodiště. Asymetrické schody jsou z dubového dřeva. Pro řemeslníky byl největší výzvou návrh vhodného systému kotvení schodů do stěny. Přírodní charakter interiéru vyzdvihla podlaha z přírodní břidlice v chodbách.

Prosvětlený interiér

S dostatkem denního světla v interiéru se počítalo od začátku. Tam, kde se nedala namontovat standardní okna, pomohly světlovody a střešní okna VELUX. Zaměstnanci si pochvalují hlavně tři světlovody umístěné v chodbě nad schodištěm. „Kombinace světlovodů, prosklené fasádní stěny a LED osvětlení se soumrakovým čidlem byla správnou volbou. Nejenže vytváří příjemnou atmosféru, ale také zvyšuje bezpečnost schodiště,“ vysvětluje M. Polášek.

Střešní okna zajišťují denní světlo a hlavně čerstvý vzduchu v zasedačce. Jejich osazení bylo technicky náročné, protože bylo nutné respektovat rozmístění vazníků původní haly. „Jediným možným řešením, jak sem dostat čerstvý vzduch a denní světlo, byla střešní okna,“ dodává jednatel. Jednoduché větrání umožňuje systém dálkového ovládání VELUX INTEGRA®, které automaticky reguluje ovládání oken i venkovních rolet.

S ohledem na ekologii

Nové sídlo společnosti MÜPO bylo postaveno s ohledem na životní prostředí. Vytápění zabezpečuje teplovodní podlahové topení. Vodu ohřívají solární panely umístěné na střeše výrobní haly. Doplnkově je voda ohřívána i kotlem na dřevo – topí se odpadním dřevem. „Ve většině případů se ekologie pojí s ekonomií. Při našich realizacích vzniká hodně odpadu ze dřeva. Přivážíme ho zpátky a v zimě s ním topíme,“ poukazuje na bezodpadové hospodářství M. Polášek.

K tepelné pohodě stavby ve velké míře přispívá i zelená střecha. Ta navíc účinně chrání hydroizolační vrstvu před UV zářením a teplotními výkyvy během dne. Majitelé mysleli i na komfort svých zaměstnanců. V exteriéru vytvořili zahradu se sezením a množstvím zeleně. Když je teplo, zaměstnanci si mohou svůj oběd vychutnat venku na čerstvém vzduchu. „Snažili jsme se vytvořit příjemné prostředí pro nás všechny, protože každý z nás zde tráví spoustu času,“ uzavírá M. Polášek.

O společnosti VELUX

Již 75 let skupina VELUX vytváří lepší životní podmínky lidem na celém světě a zpřístupňuje jim denní světlo a čerstvý vzduch střešními okny. V našem výrobním programu jsou střešní okna a výrobky pro prosvětlení ploché střechy i široká škála ozdobných prvků a žaluzií, rolet, instalačních řešení a inteligentních ovládacích prvků pro domácnosti. Tyto produkty přispívají k zajišťování zdravého a udržitelného prostředí v interiérech pro práci a studium i hru a potěšení. Fungujeme globálně – prodáváme a vyrábíme ve více než 40 zemích a na celém světě zaměstnáváme na 9 500 lidí. Vlastníkem skupiny VELUX je společnost VKR Holding A/S, jejíž akcie drží několik nadací a rodina. Další informace naleznete na webových stránkách www.velux.cz.