Jednoduše dokonalý dům

Rodinný dům v Bottenwilu, Švýcarsko

Architekt Juri Troy začal spolupracovat s firmou VELUX již před 10 lety. Tehdy uspěl v soutěži vypsané právě dánským výrobcem oken a jeho „Sunlighthouse“ nejenže vzbudil mimořádnou pozornost také za hranicemi Rakouska, ale získal i neoficiální titul „prvního uhlíkově neutrálního rodinného domu“ u našich jižních sousedů.

Místo: Bottenwil AG, Švýcarsko

Architekt: Juri Troy

Klient: soukromý

Realizace: srpen 2017

Fotografie: Jürg Zimmermann

Sunlighthouse zaujal i budoucího klienta, jenž si architekta Juri Troye vybral pro stavbu svého domu ve švýcarském kantonu Aargau. Samozřejmě – i zde se museli tvůrci potýkat s několika výzvami. Hlavním úkolem bylo najít řešení pro strmý pozemek, kde by se nemělo zasahovat do terénu, přičemž je bezpodmínečně nutné zajistit odpovídající přístup z ulice. Navíc musel dům splňovat všechny nároky, které na výstavbu kladou přísné místní předpisy, jež určují jak přípustný objem, tak i tvar navrhovaného objektu.

Odpovědí na tyto složité požadavky se nakonec ukázal být jednoduchý objem se symetrickou střechou, otevřený do krajiny v každém ze svých pater, s možností získat denní světlo ze všech možných stran – včetně střechy: „Mně i klienta totiž velmi zajímalo téma optimálního využití denního světla,“ říká Juri Troy a poukazuje na svůj dlouhodobý zájem o toto téma a zejména na spolupráci s firmou VELUX.

Vnější vzhled domu je homogenní, zdi jsou obloženy bílou jedlí a střechu tvoří cedrové šindele. Okenní otvory odhalují masivní izolaci nezbytnou pro dosažení dobré energetické bilance. Tomu odpovídá i další řešení: když venkovní teplota klesne pod 14 stupňů, spouští se systém řízeného větrání s rekuperací tepla. V teplém období je dům větraný přirozeně.

Přístup k domu z ulice je zajištěn dlouhým schodištěm, které ústí v garáži. Dětské pokoje jsou v prvním patře, ve druhém se nachází velký obývací pokoj s výhledem do všech stran – otevřený prostor, jenž ale nabízí i rozmanitá útulná zákoutí. Ale přesto, že je tento dům skromný a přímočarý, nabízí některé luxusní vymoženosti, jako je venkovní kuchyně nebo první dům s pecí na pizzu a s certifikátem pasivního domu.

V horním patře, určeném výhradně pro dospělé, je k dispozici velká ložnice, koupelna se saunou, místnost pro hosty a pracovna. Všechna střešní okna orientovaná na sever poskytují pokojům denní světlo a čerstvý vzduch. „Střešní okna jsou pro přirozené větrání zásadní,“ říká Juri Troy.,  „Stačí, když je otevřete naráz s terasovými dveřmi o patro níže, aby mohl teplý, zatuchlý vzduch stoupat nahoru. Je to jen dobrý starý dobrý komínový efekt. Nejnižší podlaží domu jsou vetknutá do terénu, tudíž se moc neohřívají, proto je při větrání studený vzduch přirozenou cestou nasáván do horních pater.“

Dokumentace

Půdorysy úrovní 0, 1 a 2. Vzhledem ke strmému pozemku je první patro částečně zasypáno ve svahu. Hlavní vchod vede z úrovně ulice, přes garážovou podlahu a dlouhé schodiště do obytného prostoru.

Řez schodištěm spojujícím dům s ulicí.

Řez garáží. V podkroví je patrné umístění střešního okna v severní střeše domu.

Kolekci fotografií k této referenci je možné stáhnout zde.

Při zveřejnění fotografií z této reference vždy, prosím, uveďte jméno architekta a fotografa.

O společnosti VELUX

Již téměř 80 let skupina VELUX vytváří lepší životní podmínky lidem na celém světě a zpřístupňuje jim denní světlo a čerstvý vzduch střešními okny. V našem výrobním programu jsou střešní okna a výrobky pro prosvětlení ploché střechy i široká škála ozdobných prvků a žaluzií, rolet, instalačních řešení a inteligentních ovládacích prvků pro domácnosti. Tyto produkty přispívají k zajišťování zdravého a udržitelného prostředí v interiérech pro práci a studium i hru a potěšení. Fungujeme globálně – prodáváme a vyrábíme ve více než 40 zemích a na celém světě zaměstnáváme na 9 500 lidí. Vlastníkem skupiny VELUX je společnost VKR Holding A/S, jejíž akcie drží několik nadací a rodina. Další informace naleznete na webových stránkách www.velux.cz.