Domy s téměř nulovou spotřebou

Řadové domy v Drontenu, Nizozemí

29 řadových domů

Místo: Gildenhof, Dronten, Nizozemsko

Architekt: FIER architecten, Nijkerk

Investor: IJsselland Ontwikkeling

Hlavní dodavatel: Bouwbedrijf De Bruin-Putten

Fotografie: Kasia Jackowska

 

„Gildenhof“ je svého druhu unikátní projekt – a rozhodně první projekt v oblasti, který dokáže být energeticky soběstačný. Iniciátorem projektu byla developerská společnost IJsselland Ontwikkeling. Stejně jako v předchozích projektech, i zde developer úzce spolupracoval se studiem FIER architekti a stavební firmou Bouwbedrijf De Bruin-Putten.

Výzva místní samosprávy

„V místním územním plánu byla vyznačená parcela, kde se počítalo s výstavbou 93 bytů,“ vzpomíná na zrod projektu Frans van de Wetering z developerské firmy IJsselland Ontwikkeling, „Ten projekt se ale nikdy nezrealizoval. Tehdy nás oslovila místní samospráva s nabídkou, zda bychom nechtěli v místě realizovat nový projekt – jen místo bytovek zde měly stát řadovky pro potenciální kupce, jež přemýšlí o svém prvním bydlení.“

Startovací domy bez nákladů na energie

Nakonec bylo rozhodnuto postavit 29 energeticky neutrálních domů s prodejní cenou 169 000 EUR. Energicky neutrální jsou z tohoto pohledu domy, které dokážou vygenerovat tolik energie, kolik samy spotřebují (počítá se s typickou, „modelovou“ rodinou). Developer tyto nároky uvítal: „Z našeho pohledu je energetická neutralita pro případné první kupce zajímavé kritérium,“ popisuje Frans van de Wetering, „Fakt, že klienti nebudou muset hradit energie, je pro ně velmi atraktivní. Navíc u takto definovaného projektu stoupá i šance na zisk vyšší hypotéky.“

Denní světlo v nulových domech

Fotovoltaické panely na střechách rodinných domů nejsou žádnou vzácností. V tomto případě má každý dům hned 23 panelů. Ty jsou zásadní pro výrobu potřebné energie, nicméně mohou být překážkou, pokud jde o zajištění dostatečného přístupu denního světla. Jak postavit cenově dostupný, energeticky neutrální dům, kde lze pohodlné žít?

Stavební firma, zodpovědná za projekt Gildenhof, se proto obrátila na VELUX s prosbou o pomoc. Společně s techniky z dánské společnosti navrhli vhodné řešení pomocí střešních oken, která jsou osazená ve střeše ve stejné rovině s fotovoltaickými panely.

Příprava, spolupráce a koordinace

Výstavba energeticky neutrálních domů vyžaduje i něco navíc – jak z pohledu návrhu, tak i instalací a provedení stavby: „Mimo jiné jsme museli stavět vzduchotěsné budovy. Během přípravné fáze musíte důkladně vyřešit všechny kritické detaily,“ vysvětluje Thom Grevengoed ze stavební firmy Bouwbedrijf De Bruin-Putten. O tom, že rozhodujícím faktorem pro úspěch projektu je efektivní koordinace mezi různými subjekty podílejícími se na jeho realizaci, nemůže být pochyb: „Při budování energeticky neutrálních domů musí všechny zúčastněné strany jednat zároveň, zatímco tradiční postup je postupný. Nejprve architekt navrhne dům, pak následují konzultace s profesemi, poté dodavatelé…,“ popisuje proces realizace Willem-Alex Jansen z ateliéru FIER architekti. „U tohoto projektu těsnost obálky a používané instalace zásadním způsobem ovlivňují i celkovou podobu domu, proto se musí postupovat „ruku v ruce“.“

Domy tedy mají vzduchotěsnou obálku s vysoce účinnou izolací a systémem rekuperace tepla založeným na využití tepelného čerpadla. Energii pro chod tepelného čerpadla vyrábí již zmíněných 23 fotovoltaických panelů. „Díky tomu, že pozemek nebyl před výstavbou rozparcelován, bylo možné postavit je jako určitou otevřenou strukturu napojenou na přilehlou obytnou zónou. Domy jsou umístěny tak, aby optimálně využívaly slunce – jednak jako energetický zdroj a rovněž i s ohledem na maximální prosvětlení denním světlem. Ve chvíli, kdy bylo jasné, kolik budeme potřebovat panelů, abychom pokryli nároky domů, a kolik střešních oken, abychom dostali do interiéru požadované množství denního světla, začal jsem se věnovat vlastnímu designu domů. Nakonec střešní panely tvoří integrální součást řadovek a jsou jakýmsi jejich poznávacím znamením,“ doplňuje architekt Willem-Alex Jansen.

Okna na míru

Střešní okna hrála v rámci projektu klíčovou roli. Jak bylo řečeno – musela poskytnout dostatečné množství denního světla, umožňovat bezproblémovou integraci do střešních panelů, disponovat vzduchotěsným rámem, splňovat náročná estetická, ale i bezpečnostní kritéria. Výhodou byly vnější rolety, které jsou standardní výbavou těchto střešních oken a rovněž přispívají k pozitivní energetické bilanci projektu,“ doplňuje zástupce stavební firmy Thom Grevengoed.

„Množství staveb v nulovém standardu prudce roste. Naše řadovky jsou do určité míry modelovým projektem a velmi dobrou referencí pro další klienty. Osobně jsem velmi rád, že se zde všechny jednotlivé kousky skládačky spojily dohromady v jeden funkční a krásný celek. Naším cílem bylo postavit komfortní domy s téměř nulovou spotřebou energie, které těží z dostatečného přísunu denního světla, atraktivní architektury a jsou zároveň ekonomicky dostupné. Myslím, že jsme tento úkol splnili na 100 %,“ podotýká zástupce developera Frans van de Wetering.

Dokumentace

Půdorys šesti řadových domů (přízemí, patro a podkroví). Před každým z domů se nachází malý sklad. Část zahrádky je řešena jako zimní zahrada. Dělicí stěny mezi zahrádkami slouží rovněž jako skladovací prostory.

 

Kolekci fotografií k této referenci je možné stáhnout zde.

Při zveřejnění fotografií z této reference vždy, prosím, uveďte jméno architekta a fotografa.

O společnosti VELUX

Už téměř 80 let skupina VELUX vytváří lepší životní podmínky lidem na celém světě a zpřístupňuje jim denní světlo a čerstvý vzduch střešními okny. V našem výrobním programu jsou střešní okna a výrobky pro prosvětlení ploché střechy i široká škála ozdobných prvků a žaluzií, rolet, instalačních řešení a inteligentních ovládacích prvků pro domácnosti. Tyto produkty přispívají k zajišťování zdravého a udržitelného prostředí v interiérech pro práci a studium i hru a potěšení. Fungujeme globálně – prodáváme a vyrábíme ve více než 40 zemích a na celém světě zaměstnáváme na 9 500 lidí. Vlastníkem skupiny VELUX je společnost VKR Holding A/S, jejíž akcie drží několik nadací a rodina. Další informace naleznete na webových stránkách www.velux.cz.